Wyrok w sprawie Elektrowni Opole odroczony

Artur Janowski/Edh
Umowa w sprawie budowy została podpisana w połowie lutego 2012 r. Od tej pory inwestycja - na skutek protestów ekologów - wciąż stoi w blokach startowych.
Umowa w sprawie budowy została podpisana w połowie lutego 2012 r. Od tej pory inwestycja - na skutek protestów ekologów - wciąż stoi w blokach startowych. archiwum nto
Wojewódzki Sąd Administracyjny odroczył wydanie wyroku, który może umożliwić rozbudowę Elektrowni Opole.

Środowa rozprawa była konsekwencją decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego z jesieni ubiegłego roku. NSA uchylił wówczas wyrok WSA Warszawie, który unieważnił decyzję środowiskową dla nowych bloków w Elektrowni Opole.

Decyzja środowiskowa była zaskarżona przez organizację ekologiczną ClientEarth, która uważa, że rozbudowa nie spełnia wszystkich wymaganych prawem norm ochrony środowiska.

Sprawa wróciła więc do ponownego rozpatrzenia przez WSA, ale dziś sędziowie odroczyli wydanie wyroku do 19 lutego. Po pierwsze dlatego, że wpłynęły nowe wnioski procesowe, po drugie - bo sprawa od strony formalnej jest bardzo skomplikowana.

Na inwestycję czekają nie tylko pracownicy EO, ale także cały region. Jeszcze w listopadzie 2011 r. PGE Elektrownia Opole wybrała ofertę konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostalu i Mostostalu Warszawa o wartości 11,56 mld zł brutto jako najkorzystniejszą w przetargu na wybór wykonawcy dwóch bloków.

Umowa w sprawie budowy została podpisana w połowie lutego 2012 r. Od tej pory inwestycja - na skutek protestów ekologów - wciąż stoi w blokach startowych.

Wartą 9,4 mld zł netto umowę na bloki w Opolu konsorcjum Rafako (lider), Mostostalu Warszawa i Polimeksu-Mostostalu podpisało 15 lutego 2012 r. w związku z tym w mediach pojawiły się głosy, że wygaśnie ona po rok, a więc w przyszły piątek, heśli PGE nie przedłuży jej aneksem.

Portal wnp.pl pisał, że podpisanie aneksu pomiędzy stronami umowy będzie potrzebne, ale z innego powodu - umowa przewiduje, że jeśli w ciągu roku od jej podpisania nie dojdzie do wydania konsorcjum polecenia rozpoczęcia prac (NTP), to konsorcjum zyskuje prawo do zmiany niektórych warunków kontraktu, związanych chociażby z płatnościami.

Przedstawiciel PGE nie chce informować o szczegółach związanych z aneksem. Beata Nawrot-Miler, rzeczniczka PGE GiEK w odpowiedzi na pytanie o termin rozpoczęcia inwstycji w Opolu odpisała nam: - Zgodnie z zapisami umowy zawartej w dniu 15 lutego 2012r. na realizację bloków 5 i 6 w Oddziale Elektrownia Opole wymagane jest, aby zamówienie zostało wykonane w terminie 54 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac dla bloku nr 5 oraz w terminie 62 miesięcy od dnia wystawienia polecenia rozpoczęcia prac dla bloku nr 6.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska