Za bezprawne zwolnienie należy się odszkodowanie. Prawnik radzi

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Masz pytanie związane z koronawirusem? Wyślij je na mmazurkiewicz@nto.pl. Na państwa wątpliwości odpowiada mec. Tomasz Płachtej.

Pracowałam w firmie sprzątającej z umową na czas nieokreślony. Pod koniec marca dostałam informację, że od jutra nie pracuję, bo firma robi cięcia. Czy mogli mnie zwolnić z dnia na dzień?

W przypadku umowy o pracę, zawartej na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy. Wynosi on 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy; 1 miesiąc, jeżeli zatrudnienie trwało co najmniej 6 miesięcy oraz 3 miesiące (w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata).

Skrócenie okresu wypowiedzenia jest możliwe, ale tylko w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. Wówczas pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia (czyli w tym przypadku kolejnych dwóch miesięcy).

Dodatkowo samo wypowiedzenie musi być uzasadnione, ale brak zleceń może być takim uzasadnieniem. Przepisy też wymagają odpowiedniej konsultacji związkowej, jeżeli w takim zakładzie pracy związek istnieje.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę z naruszeniem przepisów, pracownikowi przysługują roszczenia których może dochodzić przed sądem pracy, m.in. o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie.

Gdy wypowiedzenie umowy o pracę nastąpiło z naruszeniem prawa, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas, gdy pozostawał bez zatrudnienia: za okres nie dłuższy niż 2 miesiące (nie wliczając w to okresu wypowiedzenia), a gdy wypowiedzenie wynosiło 3 miesiące - nie dłuższy ni 1 miesiąc ponad okres wypowiedzenia.

Jeśli niemożliwe jest przywrócenie pracownika do pracy, sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.

Fala bankructw polskich firm bardzo realna

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie