Nasza Loteria

Za bezprawne zwolnienie należy się odszkodowanie. Prawnik radzi

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Masz pytanie związane z koronawirusem? Wyślij je na mmazurkiewic[email protected]. Na państwa wątpliwości odpowiada mec. Tomasz Płachtej.

Pracowałam w firmie sprzątającej z umową na czas nieokreślony. Pod koniec marca dostałam informację, że od jutra nie pracuję, bo firma robi cięcia. Czy mogli mnie zwolnić z dnia na dzień?

W przypadku umowy o pracę, zawartej na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy. Wynosi on 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy; 1 miesiąc, jeżeli zatrudnienie trwało co najmniej 6 miesięcy oraz 3 miesiące (w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata).

Skrócenie okresu wypowiedzenia jest możliwe, ale tylko w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. Wówczas pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia (czyli w tym przypadku kolejnych dwóch miesięcy).

Dodatkowo samo wypowiedzenie musi być uzasadnione, ale brak zleceń może być takim uzasadnieniem. Przepisy też wymagają odpowiedniej konsultacji związkowej, jeżeli w takim zakładzie pracy związek istnieje.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę z naruszeniem przepisów, pracownikowi przysługują roszczenia których może dochodzić przed sądem pracy, m.in. o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie.

Gdy wypowiedzenie umowy o pracę nastąpiło z naruszeniem prawa, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas, gdy pozostawał bez zatrudnienia: za okres nie dłuższy niż 2 miesiące (nie wliczając w to okresu wypowiedzenia), a gdy wypowiedzenie wynosiło 3 miesiące - nie dłuższy ni 1 miesiąc ponad okres wypowiedzenia.

Jeśli niemożliwe jest przywrócenie pracownika do pracy, sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.

od 16 lat
Wideo

Warsztaty dla kobiet w Lublinie. O wypaleniu zawodowym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska