Za nieodśnieżenie dachu grozi mandat, a nawet prokuratorskie zarzuty

fot. Daniel Polak
5 lat temu zawalił się magazyn firmy Brenntag z Kędzierzyna-Koźla.
5 lat temu zawalił się magazyn firmy Brenntag z Kędzierzyna-Koźla. fot. Daniel Polak
Inspektorzy budowlani pod lupę biorą przede wszystkim budynki o łącznej powierzchni zabudowy powyżej 2000 m kw. albo takie, w których same dachy mają powyżej 1000 m kw. Metr sześcienny mokrego śniegu może ważyć nawet 800 kg.

O tym, aby kontrolować grubość śnieżnej pokrywy zalegającej na dachu bardzo dobrze wiedzą pracownicy firmy Brenntag z Kędzierzyna-Koźla, zajmującej się handlem chemikaliami. Pięć lat temu jeden z magazynów Brenntaga w centrum miasta zawalił się pod wypływem zmrożonego śniegu.

- Sprawdzamy nasze dachy na bieżąco. Nie ma mowy o tym, aby śnieg zalegał na budynkach - zapewnia Waldemar Pańczyk z Brenntaga.

Krystian Walkowiak, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego z Opola, przyznaje, że tej zimy jego służby nie nałożyły jeszcze ani jednej kary na zarządców budynków.

- Świadomość, że nieodśnieżanie dachów grozi katastrofą, wśród właścicieli budynków jest coraz większa - mówi Walkowiak.

Inspektorzy budowlani pod lupę biorą przede wszystkim budynki o łącznej powierzchni zabudowy powyżej 2000 m kw. albo takie, w których same dachy mają powyżej 1000 m kw. Tak duże są najczęściej hipermarkety. Wszyscy przedstawiciele kilkunastu sklepów, z którymi się skontaktowaliśmy, zapewniali, że regularnie kontrolują grubość pokrywy śnieżnej. Choć niektórzy przyznali, że tej zimy dachów jeszcze nie odśnieżali.

- Grubość pokrywy śnieżnej sprawdzana jest nawet kilka razy w ciągu dnia. Na razie nie było jednak potrzeby odśnieżać naszego sklepu przy ul. Sosnkowskiego w Opolu - poinformował nas w piątek (8 stycznia) Grzegorz Nowak z działu Public Realations spółki Real.

Dlaczego tego nie zrobiono? Wszystko zależy od rodzaju konstrukcji dachu. Dlatego w opolskim Realu niebezpieczeństwo stanowi dopiero 40-centymetrowa warstwa śniegu, bądź 10-centymetrowa lodu.

- Każdy zarządca powinien mieć książkę obiektu, w której zapisano parametry dopuszczalnego obciążenia stropu. Jeżeli, w przypadku Reala ciężar 40-cm warstwy śniegu nie przekracza tych parametrów, to nie trzeba odśnieżać - wyjaśnia wojewódzki inspektor budowlany.

Metr sześcienny mokrego śniegu może ważyć nawet 800 kilogramów. Suchy jest około 10 razy lżejszy. Mandat za nieodśnieżenie dachu, w sytuacji gdy jest to konieczne, wynosi 500 zł. Jeśli wskutek tego mogło dojść do katastrofy budowlanej, wówczas sprawa przeciwko zarządcy budynku, może być skierowana do prokuratury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska