Zadbaj o swoją klimatyzację

fot. Sławomir Draguła
Serwis klimatyzacji zrobimy w zakładzie posiadającym specjalistyczny sprzęt.
Serwis klimatyzacji zrobimy w zakładzie posiadającym specjalistyczny sprzęt. fot. Sławomir Draguła
Klimatyzacja to jedno z największych dobrodziejstw dla kierowcy. Żeby sprawnie działała, jej przegląd powinien być robiony raz na dwa lata.

Pod lupą

Pod lupą

Serwis samochodowej klimatyzacji trwa zazwyczaj nie dłużej niż 1,5 godziny. Jego koszt waha się od 160 do 230 złotych w zależności od modelu samochodu oraz od ilości gazu chłodzącego użytego do uzupełnienia układu.

Z kolei czyszczenie wentylacji trwa godzinę. Koszt tej usługi to 110 złotych. Do tego doliczyć trzeba również koszt filtra przeciwpyłkowego. Ten waha się w zależności od marki samochodu od 30 do 100 złotych.

Klimatyzacja jest jednym z tych elementów wyposażenia, które w naszych autach goszczą od niedawna. Dlatego wciąż niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba dokonywać jej regularnych przeglądów.

- Najlepiej raz na dwa lata lub po przejechaniu 30-40 tysięcy kilometrów - wyjaśnia Krzysztof Ziętek z firmy ATECH z Opola, zajmującej się między innymi serwisem klimatyzacji samochodowych.

Takiego przeglądu samemu nie zrobimy. Potrzebny jest do tego sprzęt, który posiadają tylko specjalistyczne serwisy. Jak wygląda więc przegląd klimatyzacji?
- Na początku sprawdzamy ciśnienie gazu w układzie chłodzącym - tłumaczy Krzysztof Ziętek.

Potem jest on odzyskiwany z układu, oczyszczany i ważony.
- Generalnie klimatyzacja mieści od 550 do 1200 gramów gazu - mówi Ziętek. - Ewentualne ubytki muszą zostać uzupełnione.

Potem układ jest osuszany. Na końcu gaz ponownie trafia na swoje miejsce. Przy okazji wymieniany jest również olej w kompresorze współpracującym z klimatyzacją. Jeśli stwierdzono, że zbyt dużo gazu uciekło z układu, wówczas trzeba sprawdzić jego szczelność. W tym celu wpuszczany jest do niego specjalny barwnik, który wykrywa nawet najmniejsze szczeliny.
Oprócz klimatyzacji warto przyjrzeć się też układowi wentylacyjnemu.
- Najlepiej dezynfekować go raz do roku - mówi Ziętek. - To siedlisko różnego rodzaju bakterii i grzybów, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie.
Wentylację czyści się środkiem chemicznym nieszkodliwym dla zdrowia człowieka. Dokonuje się tego przy dmuchawie włączonej na pierwszy stopień pracy i zamkniętym obiegu wewnętrznym.

- Środek osadza się w układzie wentylacyjnym oraz na samochodowej tapicerce, odświeżając przy okazji kabinę - mówi Krzysztof Ziętek.

Przy okazji czyszczenia wentylacji należy też sprawdzić, w jakim stanie jest filtr przeciwpyłkowy. Jego wymiana wskazana jest raz na 15 tysięcy kilometrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska