Zakończył się remont kolejnego fragmentu murów w Byczynie. Był w fatalnym stanie

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Kolejny fragment murów obronnych w Byczynie został wyremontowany.
Kolejny fragment murów obronnych w Byczynie został wyremontowany. Urząd Miejski w Byczynie
Zakończył się remont jednego z najbardziej zniszczonych fragmentów murów miejskich w Byczynie. Prowadzony był tylko od strony zewnętrznej. Gmina stara się o pieniądze na kolejne prace.

- Sfinalizowaliśmy naprawę naszych murów obronnych na odcinku A, czyli południowo-zachodnim od strony zewnętrznej i czekamy na odbiór przez konserwatora zabytków – mówi burmistrz Iwona Sobania. - Co prawda znikły podpory podtrzymujące obwarowanie, które zostały postawione po to, aby zabezpieczyć mury, bo baliśmy się, że zaczną się sypać, runą i może dojść do nieszczęścia. Nie ma ogrodzenia, nie ma rusztowania, ale to nie oznacza, że ten odcinek jest już całkowicie skończony. Tam, gdzie faktycznie nic już nie trzeba robić, powstała charakterystyczna „czapa” wieńcząca mur. Nad pozostałą częścią w dalszym ciągu są daszki. Jeśli zrobimy resztę, wówczas daszki zostaną. Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy.

Gmina ratuje wspomniany fragment już od wielu lat, ale robi to etapami. Zakres robót jest taki, na jaki pozwalają zdobyte na renowację pieniądze.

- Jesteśmy biedną gminą i musimy posiłkować się środkami z zewnątrz – tłumaczy Iwona Sobania. - Tegoroczne roboty budowlane i prace konserwatorskie zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Jeśli chodzi o odcinek A, to do zrobienia jest jeszcze spory fragment od wewnątrz.

- Kolejne prace planowane są na przyszły rok – mówi burmistrz. - Wnioski o dofinansowanie w tym zakresie złożyliśmy już do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W tym roku równolegle rozpoczęły się również prace na odcinku B byczyńskich murów miejskich, czyli od ulicy Wąskiej do ulicy Zamojskiego wraz basztą Piaskową i wieżą bramną Wschodnią (Polską).

- Teraz z powodu pogody jest przerwa, ale kiedy tylko aura pozwoli, robotnicy wrócą do pracy – tłumaczy Iwona Sobania. – Tu sytuacja jest zupełnie inna. Fragment ten zostanie poddany całościowej renowacji, gdyż otrzymaliśmy prawie 10 milionów złotych na ten cel.

Pieniądze pozwolą również tak zmodernizować Wieżę Wschodnią, aby udostępnić ją turystom. Ma być ona poświęcona upamiętnieniu słynnej bitwy pod Byczyną, do której doszło w 1588 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska