Przebudowa drogi krajowej nr 45 na Opolszczyźnie. Będą kolejne zmiany organizacji ruchu!

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Przebudowa drogi krajowej nr 45 na odcinku Krapkowice - Rogów Opolski. Tak wygląda postęp prac.
Przebudowa drogi krajowej nr 45 na odcinku Krapkowice - Rogów Opolski. Tak wygląda postęp prac. GDDKiA Opole
Od środy, 17 kwietnia, zaplanowano wprowadzenie dwóch objazdów w formie bypassów w związku z przebudową drogi krajowej nr 45 na odcinku między Krapkowicami i Rogowem Opolskim.

Przebudowa DK45. Utrudnienia w ruchu

Jak informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, roboty drogowe będą prowadzone w okolicy łącznika z drogą wojewódzką numer 415 oraz w obszarze leśnym na wlocie do Gwoździc. W związku z tym ich wykonawca wprowadza objazdy tych miejsc w formie bypassów czyli specjalnie zbudowanych dróg tymczasowych.

- Utrudnienia te potrwają do końca września 2024 roku, prosimy kierowców o zachowanie większej niż zwykle ostrożności - mówi Agata Andruszewska z GDDKiA w Opolu.

Zarządca drogi przypomina, że to niejedyne utrudnienia na tej ważnej trasie regionu. W ramach trwającej od jesieni 2023 roku rozbudowy drogi krajowej nr 45 na odcinku od Krapkowic do Rogowa Opolskiego wykonawca wprowadził już kilka zmian w organizacji ruchu.

- W związku z budową nowego wiaduktu nad linią kolejową na wysokości Krapkowic, ruch odbywa się tymczasowym odcinkiem przyległym, za budowanym wiaduktem oraz w miejscowości Gwoździce, z powodu zajęcia pasów ruchu, obowiązuje z kolei ruch wahadłowy, który w ciągu dnia jest kierowany ręcznie przez uprawnionych drogowców - dodaje Agata Andruszewska.

Przebudowa DK45. Zakres prac

Zakres inwestycji przewiduje wzmocnienie konstrukcji istniejącego odcinka drogi krajowej nr 45 na odcinku Krapkowice - Rogów Opolski do 11,5 tony na oś oraz rozbudowę trasy o dodatkowy pas ruchu czyli do przekroju 2+1 (po jednym pasie ruchu w każdym kierunku plus dodatkowy naprzemienny pas do wyprzedzania).

Ponadto powstanie nowy wiadukt nad linią kolejową, rozbudowane zostaną skrzyżowania z ul. Boczną oraz łącznikiem do drogi wojewódzkiej 415. W ramach zadania wykonawca zbuduje lub przebuduje chodniki, kanały technologiczne, wykona również elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oznakowanie pionowe i poziome.

- Na wysokości Gwoździc zamontowane zostaną zaś ekrany akustyczne - mówi Agata Andruszewska.

Prace na odcinku Krapkowice - Rogów Opolski zaplanowano do 2025 roku. Zadanie finansowane z budżetu państwa realizuje firma Mota Engil z umową na kwotę prawie 73 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska