ZAKSA będzie walczyć o medale mistrzostw Polski

Redakcja
Jakub Novotny - najlepszy zawodnik meczu.
Siatkarze z Kędzierzyzna-Koźle pokonali dziś w Warszawie Politechnikę 3:1. Tym samym w rywalizacji play off wygrali 3-0 i awansowali do półfinałów mistrzostw Polski.

Po raz pierwszy od 2003 roku siatkarze z Kędzierzyna-Koźla awansowali do wielkiej czwórki ligi. Tym samym w nowym sezonie będą grać w europejskich pucharach. W półfinałach ZAKSA zmierzy się ze zwycięzcą pary Resovia Rzeszów - AZS Częstochowa (po dwóch meczach Resovia prowadzi 2-0).

Po dwóch zwycięstwach przed własną publicznością kędzierzynianie jechali do Warszawy, by przypieczętować sukces. I zrobili to za pierwszym podejściem. Już w I secie pokazali, że nie zamierzają zostawać w stolicy na noc i rozgrywać czwartego meczu. Od początku przejęli inicjatywę, a po serii zagrywek Michała Ruciaka wypracowali sobie aż 7 oczek przewagi (18:11). W końcówce po zagrywkach Jurija Gladyra gospodarze zdobyli 3 pkt z rzędu i przegrywali tylko 20:22. Jednak podopieczni Krzysztofa Stelmach nie pozwolili sobie wydrzeć wygranej.

Druga odsłona była bardziej wyrównana, ale od stanu 6:6 lekką przewagę uzyskali goście. Wygrywali już 13:10, jednak miejscowi nie spuścili głów. Doprowadzili do remisu po 14, a po wybronieniu ataku Jakuba Novotnego uzyskali prowadzenie 16:15.

W drugiej części tego seta ZAKSA zagrała dokładniej w przyjęciu i ataku, prezentowała trudną zagrywkę i zbudowała bezpieczną 3-4 punktową przewagę (17:20, 19:23).

Dość nieoczekiwanie w III secie ZAKSA oddała pole rywalom, którzy seriami zdobywali punkty. Bardzo szybko i łatwo Politechnika wypracowała bardzo wysoką przewagę (8:4, 16:7, 19:10) i równie wysoko wygrała.
To podrażniło naszych siatkarzy, którzy w IV odsłonie znów dominowali. Agresywna i dokładna zagrywka, pewny odbiór i pewne ataki sprawiły, że ZAKSA od początku do końca seta wysoko prowadziła. Mecz atakiem skończył Novotny, który został uznany za najwartościowszego zawodnika spotkania. Nasz atakujący zdobył 17 pkt i miał dobrą 55-procentową skuteczność ataków.

AZS Politechnika Warszawa - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (-22, -20, 16, -20)
ZAKSA: Masny, Martin, Ruciak, Szczerbaniuk, Kaźmierczak, Novotny, Mierzejewski (libero) - Lewis, Witczak, Pilarz. Trener Krzysztof Stelmach.
Stan rywalizacji play off 0-3. Awans ZAKSY do półfinałów