Zamek w Niemodlinie

fot. Mariusz Jarzombek
fot. Mariusz Jarzombek
Pierwsza, drewniana siedziba kasztelana powstała tu w XIII wieku. Wtedy wytwarzano tu zbroje, haki, proch, a także po bogatych łowach w niemodlińskich borach urządzano uczty.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Zamek w Niemodlinie wyślij SMS o treści:

OPOLE.5 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

W kolejnym stuleciu książę Bolesław, syn księcia opolskiego Bolka I, wzniósł pierwszy murowany, gotycki zamek z fosą.

W ciągu kilku następnych wieków zamek powiększał się o kolejne części. Dzisiejszy czteroskrzydłowy kształt i późnorenesansowy styl z arkadowymi krużgankami spowijającymi wewnętrzny dziedziniec zawdzięczamy rodowi von Promnitz.

Rodzina Praschmów, następni i ostatni panowie na zamku, nadali budowli barokowy charakter. Górująca po południowej stronie niemodlińskiego Rynku budowla jest symbolem niegdysiejszej wielkości Falkenbergu, a potem Niemodlina, który w zamierzchłych czasach był stolicą księstwa, a w czasach nowszych - powiatu. Dzięki swojej niezwykłej architekturze niemodlińska perła jest jednym z najcenniejszych zabytków na Opolszczyźnie.

Pałac w Niemodlinie
W środku zachowała się m.in. sala balowa. Na uwagę zasługuje również kuchnia z pięknymi łukami, wielkim piecem węglowym, a także fragmentami oryginalnych kafelków. Niestety, nie można ich zobaczyć z bliska. Zamek jest zamknięty. Część z wymienionych pomieszczeń "zagrała" w filmie "Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego klasztor, w którym mieszkali obdarzeni niezwykłymi zdolnościami mnisi.
Dzięki temu zamek znalazł kupca, który planuje całkowite odnowienie liczącego 86 komnat zabytku.

Nowi właściciele zapowiadają, że wkrótce największy skarb Niemodlina ożyje, a w jego wnętrzach zmieści się hotel, restauracja i muzeum. Na razie odnowione zostały cztery wykute w kamieniu figury świętych: Floriana, Jana Chrzciciela, Antoniego oraz Jana Nepomucena.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska