Zamknięte lasy, dezynfekowanie ulic. Tak wyglądało nasze życie, gdy wybuchła pandemia koronawirusa. Kadry jak z filmu postapokaliptycznego

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Lęk, niepewność, złość, smutek – różne emocje towarzyszyły nam cztery lata temu, kiedy w Polsce potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2. Kolejne miesiące przyniosły szereg ograniczeń, zamknięto granice i szkoły, wprowadzone liczne ograniczenia i limity. Epidemia zmieniła nasze codzienne życie. Dziś z niedowierzaniem wspominamy miesiące zdalnej pracy i nauki, patrząc na zdjęcia opustoszałych ulic.

Spis treści

Cztery lata temu w Polsce wybuchła pandemia koronawirusa. Te widoki na zawsze pozostaną w naszej pamięci

Kiedy dziś patrzymy na niektóre z tych fotografii, wydaje nam się, że nie mogliśmy tak żyć. A jednak fakty mówią same za siebie. W galerii przedstawiamy ujęcia z różnych miast Polski w pierwszych tygodniach pandemii.

Zobacz na kolejnych zdjęciach, co działo się na uliach Polski po wybuchu epidemii SARS-CoV-2.
Zobacz na kolejnych zdjęciach, co działo się na uliach Polski po wybuchu epidemii SARS-CoV-2. Przemyslaw Swiderski / Polska Press

Zamknięte granice, nauka zdalna, dezynfekcja ulic. Jak wyglądało nasze życie w pierwszych tygodniach pandemii?

W marcu mijają cztery lata od czasu wybuchu pandemii COVID-19 w Polsce. Pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 stwierdzono 4 marca 2020 w szpitalu w Zielonej Górze. Chory był 66‑letni mężczyzna, który przyjechał z Niemiec.

Sprawdź: Nowe warianty koronawirusa 2024 to pochodne Omikrona. Co wiemy o szczepach FLiRT, KP.3, LB.1

Kolejne dni marca przyniosły stan zagrożenia epidemicznego (14-20 marca) oraz stan epidemii (20 marca 2020 roku do 15 maja 2022). Wprowadzono liczne zakazy, w tym przemieszczania się bez wyraźnej przyczyny i zgromadzeń powyżej 2 osób.

Ograniczono liczbę osób, które mogły poruszać się komunikacją miejską i przebywać na terenie sklepów. Wprowadzono „godziny dla seniorów”, w których tylko osoby powyżej 65. roku życia mogły robić zakupy. Zamknięto granice kraju, szkoły, przedszkola i żłobki. W przestrzeni publicznej konieczne było zasłanianie ust i nosa oraz zachowanie bezpiecznej odległości.

Dezynfekowano ulice i wózki sklepowe. W sklepach brakowało papieru toaletowego i drożdży. Życie towarzyskie, nauka i praca przeniosły się do sieci. Restauracje wspierały medyków dostarczając im darmowe posiłki. Widok służb w białych kombinezonach był dla nas codziennością.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zamknięte lasy, dezynfekowanie ulic. Tak wyglądało nasze życie, gdy wybuchła pandemia koronawirusa. Kadry jak z filmu postapokaliptycznego - Strona Zdrowia

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska