Zapach, który leczy

rys. Andrzej Czyczyło
rys. Andrzej Czyczyło
Naturalną metodą leczenia, która może poprawić nasze samopoczucie, jest aromatoterapia.

Zapachy, olejki eteryczne, aromatyczne wywary ziołowe stosowane są zwykle podczas do kąpieli, inhalacji i przy masażach. Aromatoterapia nie zastąpi tradycyjnego leczenia, natomiast może je skutecznie uzupełniać.
- Kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego działa odprężająco, a z eukaliptusowym - odświeża - wyjaśnia mgr farm. Teresa Pytel z apteki "Krakowska" w Opolu. - Połączenie cyprysu i cedru pomaga w zwalczaniu cellulitisu. W sprzedaży mieliśmy też olejek dla pań i panów o działaniu erotycznym, szybko został wyprzedany.

Zaletą olejków eterycznych jest to, że stanowią one czysty wyciąg z roślin - z kwiatów, korzeni, liści, nasion, łodyg i żywic. Trzeba jednak pamiętać, że z ich stosowaniem nie należy przesadzać. W nadmiarze mogą się one odkładać w organizmie i doprowadzić do jego zatrucia, a nawet do śmierci.
Jeśli ktoś chce się poddać leczeniu tą niekonwencjonalną metodą, powinien najpierw zasięgnąć porady doświadczonego aromatoterapeuty. Albo musi dokładnie przestrzegać zaleceń zawartych w ulotkach dołączonych do olejków, sprzedawanych w aptekach i sklepach zielarskich. Trzeba na przykład wiedzieć, który z nich wymaga rozcieńczenia i w jakiej proporcji.
Aromatoterapia uwzględnia nie tylko stan zdrowia pacjenta, ale i jego kondycję psychiczną, nawyki żywieniowe, nałogi. Może być pomocna w powrocie do równowagi psychicznej, w przezwyciężeniu stresu. Poprawia nastrój i ułatwia przezwyciężenie dolegliwości związanych z różnymi chorobami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska