Zapłacił za wynajęcie górskiego domku na święta. Na miejscu domku nie było, a firma turystyczna zniknęła

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Niestety, w sezonie wypoczynkowym oszustw na wynajem nie istniejących kwater  jest więcej. W lecie oszuści oferują kwatery nad Bałtykiem, w zimie dominują rejony górskie.
Niestety, w sezonie wypoczynkowym oszustw na wynajem nie istniejących kwater jest więcej. W lecie oszuści oferują kwatery nad Bałtykiem, w zimie dominują rejony górskie. Krzysztof Strauchmann
Rodzina z powiatu nyskiego pojechała pod Zakopane na świąteczny wypoczynek. Na miejscu nie znalazła pod wskazanym adresem domku, za którego wynajęcie już zapłacili.

Do Komendy Powiatowej Policji w Nysie zgłosił się w środę 27 grudnia mieszkaniec tego powiatu, z zawiadomieniem o oszustwie. Stracił 5 tysięcy złotych, które wpłacić firmie oferującej do wynajęcia w okresie świątecznym domku w górach pod Zakopanem.
Mieszaniec powiatu nyskiego znalazł ofertę wynajęcia kwatery w górach na popularnym portalu internetowym. Oferta była ciekawa – okolice Zakopanego, piękne położenie, domek do wyłącznej dyspozycji wynajmującego. Mężczyzna wysłał prośbę o rezerwację, a potem przelał na wskazane konto zapłatę za wynajem – 5 tysięcy złotych.

Kiedy szczęśliwy mężczyzna ze swoją rodziną pojechał na planowany odpoczynek, okazało się, że zarezerwowany domek nie istnieje – informuje starszy aspirant Janina Kędzierska, rzecznik KPP w Nysie. - Na dodatek strona internetowa, na której znalazł ogłoszenie wynajmu została usunięta, a podany wcześniej telefon kontaktowy nie odpowiada. W ten sposób mężczyzna padł ofiarą oszustwa i stracił blisko 5 tysięcy złotych.

Niestety, w sezonie wypoczynkowym oszustw na wynajem nie istniejących kwater jest więcej. W lecie oszuści oferują kwatery nad Bałtykiem, w zimie dominują rejony górskie. Zdjęcia „kwater” są często podkradane z innych ofert, nawet z zupełnie innych miejsc, albo spoza Polski. Aby uniknąć późniejszej identyfikacji przestępcy zakładają liczne konta bankowe, korzystają ze z fałszowanej tożsamości i starają się zatrzeć za sobą cyfrowe ślady.

Policja radzi, jak można się zabezpieczyć przed podobnymi oszustwami, zanim przekaże się zapłatę za najem:

  • Warto sprawdzić, czy interesująca nas kwatera istnieje, np. za pomocą kamer umożliwiających podgląd okolicy.
  • Trzeba dokładnie zweryfikować opinie o obiekcie, korzystając z różnych źródeł.
  • Warto ustalić jak najwięcej informacji o ogłoszeniodawcy - jeśli w ogłoszeniu jest podanych bardzo mało informacji o obiekcie, brak danych kontaktowych to powinno to wzbudzić naszą czujność.
  • Warto zweryfikować na stronach wiarygodność obiektów - uczciwe firmy oferujące usługi wypoczynkowe na swoich portalach społecznościowych oraz stronach internetowych mają umieszczone regulaminy oraz kontakt do właściciela obiektu, a także nr NIP, REGON czy KRS.
  • Warto także sprawdzić, czy w ogłoszeniu są realne zdjęcia obiektu.
  • Pamiętajmy również, aby zostawić na wszelki wypadek całą dokumentację związaną z rezerwacją wypoczynku. W przypadku niewywiązania się z umowy, taka dokumentacja będzie pomocna przy odzyskaniu utraconych środków.
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska