Zapomniane warzywa przeżywają renesans

Anita Koszałkowska
Jarmuż
Jarmuż
Przed laty popularne, zniknęły na kilka dekad wyparte przez nowości. Dziś wracają na działki i stoły.

Zapomniane zielone skarby nie dość, że są wytrzymałe na polskie chłody, zawierają sporo witamin, są też składnikiem potraw, które niegdyś gościły na staropolskich stołach.

Jarmuż uprawiano już w starożytności, przez wielu traktowany bywa jako roślina ozdobna, tymczasem jest jednym z bardziej odpornych na polskie chłody warzywem i źródłem witaminy C. Więcej od jarmużu ma ją tylko nać pietruszki i papryka. Warzywo ma w sobie też sporo karotenu, witaminy z grupy B, PP, E, K i H oraz wapnia, fosforu, żelaza, potasu i magnezu.

Jarmuż dobrze rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych. Wysiewa się go od maja do sierpnia, a zbiera jesienią i zimą. Odmiany niskie są odporne na mrozy, a gdy liście przemarzną, stają się bardziej delikatne. Doskonały do sałatek i zapiekanek (podobnie, jak szpinak).

"Figa z makiem z pasternakiem". Wszyscy znamy to powiedzenie, ale czy wiemy "z czym się je" pasternak?

Smak tej korzeniowej rośliny przypomina mieszankę pietruszki i marchewki. Jest jednak słodszy od pietruszki, ma mięsistą konsystencję. Jest mrozoodporny, uprawiany podobnie jak siostrzana pietruszka.

Oprócz witaminy C i błonnika wykazuje działanie lecznicze. Obniża ciśnienie, działa przeciwbólowo, zapobiega też tworzeniu kamieni żółciowych i moczowych. Doskonały po ugotowaniu i obsmażeniu, a także w zapiekankach z gałką muszkatołową i beszamelem.

Skorzenera, zwana także zimowymi szparagami, to roślina o jadalnych korzeniach z białym miąższem, które po ugotowaniu podawać można z tartą bułką lub zapiekać. W dawnej Polsce mówiono na nią "wężymord", bo jej sok łagodził ukąszenia żmii.

Warzywo jest odporne na niskie temperatury, jednak wymaga sporej wilgotności, szczególnie w lipcu i sierpniu.

Wysiewać ją należy na początku kwietnia, tak by zebrać jesienią. Korzenie można przechowywać w piwnicach w skrzyniach z piaskiem. Skorzonera zawiera sód, potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor, chlor, karoten, witaminy: E, B1, B2, C.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska