Zaproszenie na koncert "Tożsamość Północy" w Filharmonii Opolskiej. Wyjątkowa podróż śladem skandynawskich kompozytorów

KM
Filharmonia Opolska zaprasza na koncert, podczas którego będzie można posłuchać muzyki skomponowanej przez skandynawskich kompozytorów: Sibeliusa, Griega i Crusella w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Opolskiej pod batutą Norberta Twórczyńskiego. Koncert „Tożsamość Północy” odbędzie się w piątek (3 lutego) o godz. 19.00.

W roli solistów wystąpią muzycy na co dzień zasiadający za orkiestrowymi pulpitami Filharmonii Opolskiej: Jan Wojszczyk (klarnet), Paweł Szklarski (fagot) oraz Mariusz Nowak (waltornia).

W programie koncertu zaplanowano:

Jean Sibelius – Finlandia op. 26 (8′)
Bernhard Crusell – Symfonia koncertująca B-dur op. 3 (26′)
Edvard Grieg – Symfonia c-moll (33′)

Koncert orbitować będzie wokół tytułowej tematyki „tożsamości”.

To wielowymiarowe słowo definiuje między innymi świadomość siebie. Zestawienie trzech nordyckich kompozytorów (których muzyka zabrzmi tego lutowego wieczoru) uwidacznia, że tożsamości nie otrzymuje się w prezencie urodzinowym. Że trzeba ją odnaleźć, wybrać, a czasem o nią zawalczyć – czytamy na stronie Filharmonii Opolskiej.

Dźwięki mogą w tych poszukiwaniach pełnić znaczącą rolę. „Finlandia”, czyli dzieło Jeana Sibeliusa, jest najsłynniejszą kompozycją w historii muzyki z tego kraju. Poemat pokazuje siłę woli i obywateli w dążeniu do niepodległego państwa. Na przełomie XIX/XX w. Finlandia była wszak podległa carskiej Rosji.

Również Bernhard Henrik Crusell był Finem, chociaż pochodzenia szwedzkiego. Jako praktykujący klarnecista, pisał utwory przeznaczone głównie na ten instrument.

Edvard Grieg był z kolei Norwegiem, chociaż pochodzenia szkockiego.

Pierwsze muzyczne skojarzenia z tą postacią nasuwają na myśl dwie suity do Peert Gynta i Koncert fortepianowy a-moll (który, notabene, zabrzmi jeszcze w tym sezonie w Filharmonii Opolskiej). Gdzieś dalej pojawia się być może Suita z czasów Holberga. Ale o młodzieńczej Symfonii c-moll, jedynej w dorobku twórcy norweskiej szkoły narodowej, w zasadzie milczą koncertowe przewodniki i internet. Grieg napisał ją w 1864 roku, niedługo po powrocie ze studiów w Lipsku. To muzyka ładna, romantyczna, pełna wyraźnie słyszalnych inspiracji językiem Beethovena, Mendelssohna czy Schumanna – można przeczytać w zapowiedzi koncertu.

Bilety na koncert można kupić pod tym linkiem:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska