Zatrudniając osobę w średnim wieku, pracodawcy mogą liczyć na specjalne bonusy

Dorota Richter [email protected] 77 44 32 568
Osoby po pięćdziesiątce mają trudniej na rynku pracy, dlatego pracodawcy, którzy je zatrudnią, mogą liczyć na specjalne bonusy. (fot. sxc)
Osoby po pięćdziesiątce mają trudniej na rynku pracy, dlatego pracodawcy, którzy je zatrudnią, mogą liczyć na specjalne bonusy. (fot. sxc)
Z myślą o osobach, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia, rząd opracował specjalny pakiet promocji zatrudnienia – mówi rzecznik opolskiego ZUS.

Osoby w średnim wieku, które z różnych powodów „wypadły” z rynku pracy, są w bardzo złej sytuacji, bo jest im znacznie trudniej znaleźć pracę niż osobom młodym - mówi Agnieszka Granatowska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Opolu.

Zobacz: Szansa na znalezienie pracy jest zawsze. Po 50-ce trudniej, ale szkolić się warto

Z myślą o osobach, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia, rząd opracował specjalny pakiet promocji zatrudnienia. Od 1 lipca ubiegłego roku pracodawcy, którzy zatrudnią osobę w wieku 50+, nie muszą za nią przez rok opłacać składek na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

- Jednak trzeba spełnić jeszcze jeden warunek. Zatrudniona osoba musi przez 30 dni poprzedzających rozpoczęcie pracy być zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna - wyjaśnia Agnieszka Granatowska.

Te udogodnienia nie dotyczą jednak wszystkich pracodawców

Z obowiązku opłacania składek nie są zwolnione te osoby, które zatrudnią pięćdziesięciolatka na podstawie zlecenia czy umowy o dzieło. Na roczne umorzenie składek można liczyć jedynie w przypadku tych pracowników, którzy zatrudnieni są zgodnie z kodeksem pracy, czyli m.in. na podstawie umowy o pracę.

Zobacz: Polacy z pokolenia 50 + mają problemy z obsługą komputera

- Co ważne, jeśli etatowy pracownik po pięćdziesiątce zawrze ze swoim pracodawcą dodatkowo umowę-zlecenie lub umowę o dzieło, to od tej dodatkowej umowy składki na FP i FGŚP będą już musiały być odprowadzone - tłumaczy rzecznik opolskiego ZUS.

Ważne: Aby pracodawca mógł być zwolniony ze składek, musi zatrudnić pracownika, który ma ukończone 50 lat.

- A więc wtedy, gdy 50. urodziny pracownika przypadają najpóźniej w dniu nawiązania stosunku pracy - dodaje Granatowska.

Dodatkowo składki na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie są opłacane za osoby, które ukończyły 55 lat (w przypadku kobiet) lub 60 lat (w przypadku mężczyzn). Zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek następuje jednak dopiero od następnego miesiąca, po ukończeniu danego wieku.

- Sprawa wygląda inaczej, gdy pracownik osiąga wymagany wiek pierwszego dnia danego miesiąca. Wtedy zwolnienie ze składek przysługuje już od tego miesiąca - dodaje Agnieszka Granatowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska