Zatrzymać słoneczny brąz

fot. Paweł Stauffer
O opalone ciało należy dbać wicerając w nie m.in. kosmetyki z serii after sun.
O opalone ciało należy dbać wicerając w nie m.in. kosmetyki z serii after sun. fot. Paweł Stauffer
To, jaka będzie nasza opalenizna i jak długo się utrzyma, zależy od tego, jak ją pielęgnujemy.

Ważne

Ważne

Rumień posłoneczny na skórze zmniejszy i złagodzi okład z jogurtu, zsiadłego mleka czy kefiru. Okłady takie ściągną skórę i złagodzą poparzenia.
Posłoneczny rumień dobrze łagodzi też żel ze świeżego aloesu lub sok ze świeżego ogórka.
Częstym problemem kosmetycznym po powrocie z wakacji są posłoneczne przebarwienia. Pojawiają się głównie w miejscach najbardziej odkrytych: na twarzy, dekolcie, ramionach i rękach. W ich leczeniu oprócz naturalnych wybielaczy, takich jak świeży sok z cytryny, grejpfruta czy ogórka, skuteczny jest krem wybielający z wyciągiem roślinnym z morwy i rezedy oraz witaminami A, C, E.

Szybko możemy stracić piękną opaleniznę wskutek jej przesuszenia i spowodowanego tym szybkiego złuszczania się naskórka z ciemnym pigmentem. Dlatego po zejściu z plaży należy odpowiednio zadbać o opalone ciało, a służą do tego kosmetyki z serii after sun. Stosujemy je już biorąc poplażowy prysznic. Większość żeli pod prysznic z serii after sun zawiera substancje chłodzące, na przykład menthol. Łagodzą one rozgrzane ciało.

Dobrze, jeśli specyfiki "po opalaniu" zawierają kwas hialuronowy. Kwas ten, który nie uczula, za to wiąże wodę w naskórku. A nawilżanie: to jest to, czego skóra po zejściu z gorącej plaży potrzebuje. W gorące, spędzane na rozżarzonej plaży dni organizm ludzki traci nawet 7 litrów wody. Trzeba to wyrównać - dużo pijąc, najlepiej wody mineralnej.

- Skóra ciała musi być systematycznie nawilżana od wewnątrz i zewnątrz. Poza piciem wody i stosowaniem balsamów nawilżających, proponuję spryskiwanie ciała wodą termalną w aerozolu - doradza Karolina Banasik, kosmetolog Instytutu Eris w Opolu.

Przydadzą się też kosmetyki z: D-pantenolem, związek ten regeneruje naskórek po oparzeniu słonecznym - gdyż jest silnym stymulatorem wzrostu i odnowy zarówno komórek naskórka, jak i skóry właściwej. Ponadto pochłania wilgoć z otoczenia i zatrzymuje w skórze. D-pantenol posiada zdolność wnikania w głąb skóry (jak też włosów i paznokci). Nawilża dzięki temu intensywnie skórę, a ponieważ łatwo w nią wnika, sprawia, że staje się eleastyczna, gładka i miękka.

Dobrym dodatkiem do D-patenolu jest popularna lanolina. Ta naturalna substancja zwierzęca (tłuszcz z owczej wełny) - dobrze wnika przez naskórek i przyśpiesza jego regenerację. Co więcej, tworzy na powierzchni skóry film zmniejszający odparowywanie wody z naskórka.

Przydadzą się też wszelkie kremy witaminami. Witamina A zmniejsza przebarwienia, przyspiesza cykl odnowy naskórka.. Po ekspozycji słonecznej zmniejsza się stężenie witaminy C w skórze.
- Jest ona odpowiedzialna m za tworzenie kolagenu oraz za budowę i czynności włosowatych naczyń krwionośnych.- mówi Karolina Banasik.

A co jeśli po zejściu z plaży okaże się, że jesteśmy pokryte rumieniem a nasza skóra jest obrzęknięta i niemal parzy? To reakcja obronna skóry na przedawkowanie promieni UVB. Przez minimum 48 godzin należy zrezygnować z opalania a skórę poddać szczególnie intensywnym zabiegom pielęgnacyjno-nawilżającym. Można wykonać okłady z ochłodzonych ręczników. Po każdym takim okładzie należy skórę posmarować kremem pielęgnacyjnym, który dobrze jest trzymać w lodówce, bo chłodny, przyniesie ulgę rozgrzanemu ciału.

Gdy zaś wrócimy z wakacji, pięknie opalone, warto podjąć walkę o jak najdłuższe podtrzymywanie opalenizny. Kosmetolog poleca, poza intensywnym nawilżaniem, stosować kosmetyki zawierające beta karoten i wyciągi z orzecha włoskiego (które są naturalnymi barwnikami).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska