Zawadzkie to raj nie tylko dla miłośników kajakarstwa

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Zameczek Myśliwski w Zawadzkiem
Zameczek Myśliwski w Zawadzkiem Gmina Zawadzkie
Bogactwo Lasów Stobrawsko-Turawskich przyciąga amatorów aktywnego wypoczynku z całej Opolszczyzny, a także spoza niej. Gmina Zawadzkie skrywa perełki, które na długo pozostają w pamięci odwiedzających. Warto się tam wybrać na weekendową wycieczkę.

Gmina Zawadzkie swą popularność wśród turystów zawdzięcza malowniczemu położeniu w Dolinie Małej Panwi oraz pięknym Lasom Stobrawsko-Turawskim, które stanowią ponad 60 procent jej powierzchni. Bogactwo fauny i flory sprawiają, że każda wyprawa – czy to z aparatem fotograficznym czy bez – będzie źródłem niezapomnianych przeżyć.

Ten rejon od lat przyciąga miłośników spływów kajakowych malowniczymi trasami, ale nie tylko. Pozytywną dawkę dobrej energii otrzymają tu też miłośnicy pieszych wypraw, czy rajdów rowerowych, zakończonych w urokliwie położonych gospodarstwach agroturystycznych.

Co warto zobaczyć w Zawadzkiem

Będąc w Zawadzkiem, warto zobaczyć Zameczek Myśliwski wybudowany w 1856 roku. Ta perełka architektury znajduje się nieopodal zachwycająco meandrującej pośród zieleni Małej Panwi. Zameczek wybudował hrabia Andreas Renard, pierwszy właściciel huty w Zawadzkiem. Mieścił się on w sercu rezerwatu leśnego, zwanego „Zwierzyńcem Leśnym”.

W Zawadzkiem warto też zobaczyć Aleję Dębową z okazałymi dębami szypułkowymi, których obwód mierzy od 220 do 550 centymetrów oraz Śląską Izbę Tradycji, mieszczącą się w Liceum Ogólnokształcącym.

Na liście miejsc do odwiedzenia koniecznie powinien znaleźć się kościół ewangelicki z 1893 r. czy staw hutniczy, który - oprócz walorów historycznych – cieszy też bogactwem rzadkich w skali regionu, a nawet kraju gatunków roślin.

Co warto zobaczyć w Żędowicach

Będąc w Żędowicach, warto zobaczyć zabytkowy młyn państwa Thiel z 1864 roku czy Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej z lat 1949-50, ustanowiony sanktuarium Maryjnym. W Kielczy natomiast nie można pominąć zabytkowej, drewnianej chaty z XIX wieku z wystawą dokumentującą dzieje wsi, najstarszego w gminie kościoła pw. Św. Bartłomieja Ap. z 1799 r., dzwonnicy z najprawdopodobniej jednym z najstarszych dzwonów na Śląsku czy zabytkowego cmentarza z grobem ks. Wajdy z przełomu XIX i XX w. oraz kaplicami ze scenami Męki Pańskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska