Zgłoszenie do ZUS (wideo)

Magdalena Bożko
Katarzyna Prus wypełnia formularze w ZUS.
Katarzyna Prus wypełnia formularze w ZUS.
Każdy kto rozpoczął działalność gospodarczą musi zgłosić to do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Ma na to 7 dni.

Zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jak też ich współpracownicy. Zgłoszenia należy dokonać w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej lub współpracy.

Formularze

 

Zgłoszenia do ZUS dokonujemy na określonych drukach dostępnych w zakładzie i na stronie internetowej ZUS. Najważniejszy jest druk ZUS ZFA. Zgłaszamy na nim płatnika składek, czyli naszą firmę. Rodzi to obowiązek terminowego opłacania składek ubezpieczeniowych i rozliczania ich.

 

W parze z ZUS ZFA idzie zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczeń społecznych. Dokonujemy go na druku ZUS ZUA. Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne obejmują ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe, a także obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Na tym samym formularzu ZUS ZUA możemy też dokonać zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

 

Jeśli zaś mamy inny tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, wynikający z umowy o pracę, innej działalności gospodarczej, renty, czy emerytury zgłaszamy jedynie ubezpieczenie zdrowotne na formularzu ZUS ZZA.

 

– W sali obsługi klienta ZUS uzyskamy szczegółową informację, jak wypełnić druki. Możemy to zrobić na miejscu przy pomocy pracowników zakładu – podpowiada Maciej Raszewski, naczelnik wydziału obsługi klientów w lubelskim oddziale ZUS.

 

Formularze składamy w dowolnej placówce ZUS (niezależnie od miejsca prowadzenia działalności). Do zgłoszenia płatnik jest zobowiązany dołączyć kopie decyzji urzędu skarbowego o nadaniu numeru NIP i zaświadczenia urzędu statystycznego o nadaniu aktualnego numeru REGON. Musi też okazać oryginał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

 

Składki

 

Na wymiar składki na ubezpieczenie społeczne składa się :

 

- ubezpieczenie emerytalne: 19,52 proc. podstawy składki,

- rentowe: 6 proc. podstawy składki,

- wypadkowe: 1,8 proc. podstawy,

- chorobowe: 2,45 proc. podstawy (dobrowolne).

Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia jej rozpoczęcia mają obniżoną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. – Pod warunkiem, że to pierwsza działalność lub po przerwie dłuższej niż 5 lat – zaznacza Raszewski.

 

Podstawa składki nie może być niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2008 r. jest to 337,80 zł (30 proc. x 1126 zł). Po 24 miesiącach podstawą jest już 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

 

Na ubezpieczenie zdrowotne składa się zaś 9 proc. podstawy wymiaru składki, która wynosi 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Wynika z tego, że osoba rozpoczynająca działalność odprowadza co miesiąc do ZUS na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne ok. 300 zł.

 

Deklaracje

ZUS DRA, czyli deklaracja rozliczeniowa to najważniejszy dokument, który po zgłoszeniu do ubezpieczeń co miesiąc przekazujemy do ZUS. Deklarację rozliczeniową składamy 10 dnia każdego miesiąca za miniony miesiąc kalendarzowy, np. za listopad do 10 grudnia.

Wraz ze złożoną deklaracją opłacamy w banku lub na poczcie należne składki. ZUS DRA można złożyć osobiście, przysłać pocztą, albo w formie elektronicznej (jeśli posiadamy e-podpis) do dowolnej placówki ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zgłoszenie do ZUS (wideo) - Kurier Lubelski

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska