Zła strona słońca

Fed
Opalaj się z umiarem i nie przebywaj na słońcu z odkrytą głową.
Opalaj się z umiarem i nie przebywaj na słońcu z odkrytą głową.
Najbardziej narażona na szkodliwe działanie słońca jest twarz. Staje się ona wtedy sucha i odwodniona.

Dzieje się tak dlatego, że promienie słoneczne uszkadzają powłokę lipidową, która chroni skórę, zaburzona zostaje produkcja tłuszczów i dochodzi do utraty wody - wyjaśnia prof. dr hab. med. Jan Gawęcki z fundacji Infovit. - Jednocześnie promieniowanie UV uszkadza włókna kolagenowe odpowiadające za jędrność i elastyczność skóry. Przyczynia się ono również do powstawania wolnych rodników, które niszczą jej strukturę, a to grozi szybkim powstawaniem zmarszczek.

Zbyt długie przebywanie na słońcu grozi też powstawaniem na skórze przebarwień i brązowych plamek. Dzieje się tak również wtedy, gdy kobiety decydują się przebywać na słońcu i jednocześnie zażywają tabletki antykoncepcyjne. Plamy występują wtedy przeważnie na twarzy, dekolcie i plecach. Ponadto dochodzi do rozszerzania naczynek krwionośnych. To z kolei powodują promienie UVA, które uszkadzają ściany naczyń położone blisko powierzchni skóry.
Na zbyt intensywne działanie słońca narażone są też nasze włosy. Do ich zniszczenia mogą się ponadto przyczynić: sól zawarta w wodzie morskiej, chlor w basenie i suchy wiatr. Ale największą szkodę wyrządza włosom promieniowanie ultrafioletowe, które sprawia, że tracą one połysk, stają się sztywne, matowe, rozdwajają się i kruszą. Poza tym, z powodu zbyt wysokiej temperatury łuski cebulek włosowych otwierają się. Najmniej odporne na działanie słońca są włosy blondynek, gdyż znajduje się w nich mniej pigmentu niż u brunetek, ale każde - gdy na dworze praży - trzeba chronić, nosząc na głowie jakieś nakrycie - kapelusz, chusteczkę lub czapeczkę z daszkiem.

- Aby zachować promienną cerę i lśniące włosy, należy także uwzględnić w swoim codziennym pożywieniu odpowiednią dawkę witamin - radzi prof. Gawęcki. - Wzmocnią one ich barierę ochronną i dostarczą niezbędnych substancji odżywczych. Na przykład przy skórze nadwrażliwej na promieniowanie słoneczne zaleca się spożywanie żywności wzbogaconej w beta-karoten np. warzywa liściaste, pomarańcze. Natomiast przy skłonnościach do występowania brązowych plam pomocne będą kosmetyki i kremy lecznicze z witaminą A stosowane na skórę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska