Złota Setka. Ranking firm województwa opolskiego

Edh
archiwum nto
Górażdże Cement S.A. i Stegu Sp. z o.o. z Jełowej znaleźli się na pierwszych miejscach dwóch zestawień w rankingu "Złota Setka", opracowanym przez Nową Trybunę Opolską i Politechnikę Opolską.

Dzisiaj na Politechnice Opolskiej przedstawiliśmy wyniki badań prowadzonych przez naukowców i studentów z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.

W kategorii Filary Opolskiej Gospodarki pierwsze trzy miejsca zajęły:

  1. Górażdże Cement S.A. z Choruli
  2. Grupa Azoty. ZAK S.A. z Kędzierzyna-Koźla
  3. Coroplast Sp z o.o. w Dylakach

W kategorii "Finansowe Tygrysy Opolskiej Gospodarki" pierwsze trzy miejsca zajęły:

  1. Stegu Sp. z o.o. z Jełowej
  2. EuroCeras Sp. z o.o. z Kędzierzyna-Koźla
  3. Walcownia Rur Andrzej Sp. z o.o. z Zawadzkiego

W pierwszej, pilotażowej edycji „Złotej Setki” przedsiębiorstw województwa opolskiego stworzyliśmy listę rankingową w oparciu o ogólnodostępne dane finansowe.
Zostały one zebrane z baz danych Krajowego Rejestru Sądowego, zatem w rankingu znalazły się tylko te przedsiębiorstwa, które mają obowiązek sprawozdawczy. Brakuje w nich m.in. jednoosobowych działalności gospodarczych i podmiotów, które mając główne siedziby poza regionem, składają raporty w odpowiednich im sądach.

Zobacz wideo »

Zespół studentów z Politechniki Opolskiej, kierowany przez dr. Piotra Zamelskiego, zebrał informacje dotyczące rachunku zysków i strat oraz bilansu, natomiast dr inż. Łukasz Mach opracował te dane i przygotował listy rankingowe. Propozycje wskaźników finansowych przedstawiła dr Agnieszka Janeta, a nad całością czuwał prof. Joachim Foltys, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania PO.

Podstawowymi kryteriami weryfikacji firm, które znalazły się w „Złotej Setce” województwa opolskiego było osiągnięcie przez nie w 2012 roku obrotu powyżej 25 mln zł oraz uzyskanie dodatniego wyniku finansowego netto w latach 2011 i 2012.

- Ponadto z bazy firm znajdujących się w KRS-ie usunęliśmy wszystkie jednostki takie, jak wyższe uczenie, szpitale, instytuty badawcze, jednostki badawczo-rozwojowe, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych - informował dr inż. Łukasz Mach. - Pod uwagę braliśmy także tylko te przedsiębiorstwa, które miały w KRS-ie kompletne dane finansowe z lat 2011 i 2012.

W ten sposób udało się stworzyć dwa rankingi w ramach tego badania: „Złota Setka 2012” - Filary Opolskiej Gospodarki oraz „Złota Setka 2012” - Finansowe Tygrysy Opolskiej Gospodarki.

Prezentację wyników poprzedziły wykłady ekspertów: Jarosław T. Jakubik, zastępca dyrektora Instytytu Ekonomicznego Narodowego Banków Polskiego mówił o sytuacji  makroekonomicznej w kraju, Krzysztof Kandut, dyrektor Izby Skarbowej w Opolu o programie e-podatki i związanych z tym zmianach w polskiej administracji podatkowej, a Małgorzata Stelnicka, zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego o pieniądzach unijnych dla przedsiębiorców w przyszłej perspektywie finansowej.  

Pełne "Złote Setki" zaprezentujemy w czwartek w papierowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej i na stronie: www.strefabiznesu.nto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska