Złote Spinki 2013. Postawa społeczna [nominacje]

Archiwum
Ks. Marian Niemiec, stowarzyszenie Siedlisko z Zawadzkiego i opolanka, która adoptowała dziecko zarażone wirusem HIV - to nominowani w kategorii postawa społeczna.

Ks. Marian Niemiec

Złote Spinki 2013. Postawa społeczna [nominacje]

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu. Ksiądz Marian Niemiec jest prezesem Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie. Najważniejsze dzieło dokonane przez proboszcza i jego współpracowników w ubiegłym roku to uruchomienie w stolicy województwa Ośrodka Medycyny Paliatywnej "Betania". Hospicjum powstało w głównej mierze dzięki niezwykłej determinacji księdza Niemca, przy braku wsparcia ze strony władz Opola.

Zbiórka pieniędzy na ten cel trwała prawie 10 lat. Budowa i wyposażenie ośrodka pochłonęły 4,5 miliona złotych. O tym, że hospicjum było bardzo potrzebne, świadczy podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Mimo że hospicjum stoi i działa, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej nie spoczął na laurach. Ciągle coś jest do zrobienia, wciąż potrzebne są pieniądze na doposażenie placówki. Ostatnio koordynował zbiórkę pieniędzy na aparat USG dla Betanii.
Ks. Niemiec wraz ze wspólnotą opolskich ewangelików prowadzi także wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego oraz punkt przyjmowania odzieży dla ubogich.

Stowarzyszenie Siedlisko

Złote Spinki 2013. Postawa społeczna [nominacje]

To grupa nauczycieli z Zawadzkiego pomagająca osobom niepełnosprawnym.
Nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych powołali do życia Siedlisko w 2006 roku. Chcieli stworzyć organizację, która pomoże niepełnosprawnym usamodzielnić się, by potrafili sami sobie radzić w życiu i byli w stanie podjąć pracę zawodową.

Wspierają aktywność swoich podopiecznych oraz umożliwiają im podejmowanie prostych prac, wymagających schematycznych czynności. Obecnie realizują projekt, dzięki któremu ma powstać zakład opieki leczniczej, gdzie o pensjonariuszy mogliby dbać zatrudnieni tam niepełnosprawni. Podopieczni Siedliska będą tam pracować m.in. jako pomocnicy w pionie gastronomicznym, porządkowym i pielęgnacyjnym.

Członkowie stowarzyszenia mają taką siłę przebicia, że do współpracy potrafili namówić znane osobistości, które pozowały z wychowankami szkoły w sesji do charytatywnego kalendarza, m.in. Sławomira Szmala, Elżbietę Zapendowską, Pawła Kukiza i Michała Bajora. W ten sposób Siedlisko stara się zdobywać pieniądze na swoją działalność.

Opolska Matka

Złote Spinki 2013. Postawa społeczna [nominacje]

Mieszkanka Opola, która prawie 20 lat temu zaadoptowała niemowlę zarażone wirusem HIV.
Tereska urodziła się zarażona wirusem HIV przez matkę narkomankę. Ciężko chore dziecko miało żyć tylko kilka miesięcy, tymczasem otoczona opieką i miłością Tereska zmarła dopiero w ubiegłym roku.

Gdy trafiła do szpitala, była w ciężkim stanie, miała wybroczyny, opryszczkę. Lekarze dawali jej najwyżej 6 miesięcy życia. Nikt w Polsce nie chciał przygarnąć jej pod swój dach - 20 lat temu wiedza o tej chorobie była mała i HIV przerażał. Przyjęcia Tereski odmówiły wszystkie domy dziecka. Na dramatyczny apel Marka Kotańskiego, który maleństwo pokazał w telewizji, odpowiedziała jedynie opolanka. Miała już własne dzieci, ale zdecydowała się przygarnąć także pierwsze w Polsce dziecko urodzone z wirusem HIV.

Adoptowana córka wyrosła na piękną dziewczynę, niestety w ubiegłym roku przegrała z chorobą. Jej mama chce pozostać anonimowa, by sąsiedzi i znajomi rodziny nie dowiedzieli się, na co chorowała Tereska. Mimo że mamy XXIwiek, wiedza o wirusie HIV nadal jest niewielka i z tego powodu choroba budzi lęk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska