Złote Spinki 2013. Samorządność [nominacje]

Archiwum
Nominowani w kategorii samorządność: Kordian Kolbiarz, dyrektor PUP w Nysie,sołtys Kadłuba Gabriela Puzik i samorząd uczniowski gimnazjum w Zdzieszowicach.

Kordian Kolbiarz

Kordian Kolbiarz
Kordian Kolbiarz

Kordian Kolbiarz

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie. Kordian Kolbiarz od 1995 roku jest pracownikiem, a od 2004 roku dyrektorem nyskiego "pośredniaka". Od 2011 roku jest doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego w zakresie aktywizacji zawodowej ludzi starszych.

Ma odwagę otwarcie mówić o absurdach rynku pracy: że bezrobotnym często nie opłaca się pracować, że czasem rejestrują się tylko po to, by dostać zasiłek, że liczne szkolenia nie przynoszą efektu. Krytykuje, ale przede wszystkim proponuje rewolucyjne zmiany.

Jako pierwszy w województwie zorganizował Centrum Aktywizacji Zawodowej. Jako jeden z pierwszych w Polsce uznał, że trzeba zadbać o wygląd długotrwale bezrobotnych i zafundował kobietom wizyty u fryzjera czy dentysty, by odzyskały wiarę w siebie. W ramach szkoleń zaangażował 170 bezrobotnych do budowy bloku z mieszkaniami w Paczkowie.

Jego najnowszy pomysł, który szerokim echem odbił się w kraju, to system powszechnych robót publicznych. Ujawnił on wielką skalę fikcyjnego bezrobocia. Rzekomo bezrobotni, którzy nie chcą podjąć proponowanej im pracy, są wykreślani z rejestru.

Gabriela Puzik

Gabriela Puzik
Gabriela Puzik

Gabriela Puzik

Sołtys Kadłuba, Sołtys Roku 2012.

W Kadłubie, swojej rodzinnej wsi, Gabriela Puzik to kobieta instytucja. Na stanowisku sołtysa pracuje niestrudzenie od 20 lat.

Dzięki jej zaangażowaniu i umiejętności integrowania mieszkańców wieś została gruntownie odremontowana i dziś jest wzorem dla wielu innych. Odnowiono m.in. Dom Strażaka, wybudowano parking przy szkole, wyremontowano kapliczkę, powstał też park z ławeczkami. Miejscowość tak się zmieniła, że w 2008 roku zdobyła tytuł Pięknej Wsi Opolskiej, a sama Gabriela Puzik w 2012 r. otrzymała w ogólnopolskim konkursie tytuł Sołtysa Roku.

W Kadłubie działa prężnie grupa Odnowy Wsi, w skład której wchodzą przedstawiciele wszystkich wiejskich organizacji (rady sołeckiej, mniejszości niemieckiej, OSP, klubu sportowego, szkoły).

Razem organizują imprezy, którymi żyje cała wieś. Ich wspólnym dziełem jest także "Muzeum bez murów", czyli 19 atrakcji dla turystów. W Kadłubie można się m.in. nauczyć, jak plecie się wiklinowe kosze, skubie pierze, produkuje ser, wypieka kołaczyki czy skrobie kroszonki.

Samorząd uczniowski

Złote Spinki 2013. Samorządność [nominacje]

Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Zdzieszowicach
To nawet nie samorząd, ale szkolny rząd, którego strukturę stworzył Mariusz Pieszkała, nauczyciel WOS-u. Uczniowie mają bowiem przypisane konkretne funkcje.

Jest więc np. minister sportu, który organizuje zawody sportowe, minister kultury zajmujący się organizacją imprez i ciekawych spotkań, minister sprawiedliwości, koordynujący akcję pisania listów do Amnesty International czy minister ds. mediów pełniący rolę rzecznika prasowego szkoły. Nad nimi czuwa premier - szef samorządu, a każda klasa ma swojego posła lub senatora - wybieranego w demokratycznych wyborach.

Uczniowie aktywnie kształtują i inspirują życie szkoły. Organizują wiele akcji charytatywnych, m.in. "Dzieci Dzieciom" (zebrali 4,5 tys. zł), "Ukraina" (ponad 4 tys. zł i tona darów rzeczowych), "Być radosnym" (dla Domowego Hospicjum dla Dzieci - 3 tys. zł). Współpracują z fundacją Mam Marzenie, która spełnia życzenia ciężko chorych dzieci. Za swoją działalność samorząd zdobył prestiżową nagrodę MEN w konkursie "Pro Publico Bono", dla aktywnych samorządów uczniowskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska