Złote Spinki 2018 - kapituła wskazała laureatów tegorocznej nagrody. Kto jest nominowany?

Magdalena Żołądź
Magdalena Żołądź
Kapituła Złotej Spinki 2018. Od lewej na dole: prof. Stanisław S. Nicieja, były rektor Uniwersytetu Opolskiego i laureat Złotej Spinki za całokształt działalności; Paula Pszenica z firmy Narzędziownia Pszenica; Jolanta Lamm, dyrektor Zespołu Szkół Gminy Izbicko i laureatka Złotej Spinki w kat. kultura; Adrian Czubak, wojewoda opolski. W środkowym rzędzie od lewej: Mateusz Pszenica z firmy Narzędziownia Pszenica (syn Bogdana Pszenicy, zmarłego w ubiegłym roku laureata Złotej Spinki w kat. biznes); dr Jerzy Jakubiszyn, laureat nagrody Opolski Hipokrates, Joachim Siekiera, prezes firmy Chespa i laureat Złotej Spinki w kat. biznes; Sebastian Świderski, prezes zarządu ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Górny rząd od lewej: ks. prof. Jerzy Kostorz, duszpasterz opolskich sportowców i laureat Złotej Spinki w kat. działalność społeczna; Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny NTO; Krzysztof Krupa, prezes Pro Media. Na zdjęciu brakuje Arkadiusza Wiśniewskiego, prezydenta Opola, który także był członkiem tegorocznej kapituły.
Kapituła Złotej Spinki 2018. Od lewej na dole: prof. Stanisław S. Nicieja, były rektor Uniwersytetu Opolskiego i laureat Złotej Spinki za całokształt działalności; Paula Pszenica z firmy Narzędziownia Pszenica; Jolanta Lamm, dyrektor Zespołu Szkół Gminy Izbicko i laureatka Złotej Spinki w kat. kultura; Adrian Czubak, wojewoda opolski. W środkowym rzędzie od lewej: Mateusz Pszenica z firmy Narzędziownia Pszenica (syn Bogdana Pszenicy, zmarłego w ubiegłym roku laureata Złotej Spinki w kat. biznes); dr Jerzy Jakubiszyn, laureat nagrody Opolski Hipokrates, Joachim Siekiera, prezes firmy Chespa i laureat Złotej Spinki w kat. biznes; Sebastian Świderski, prezes zarządu ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Górny rząd od lewej: ks. prof. Jerzy Kostorz, duszpasterz opolskich sportowców i laureat Złotej Spinki w kat. działalność społeczna; Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny NTO; Krzysztof Krupa, prezes Pro Media. Na zdjęciu brakuje Arkadiusza Wiśniewskiego, prezydenta Opola, który także był członkiem tegorocznej kapituły. Natalia Popczyk
Dzisiaj w redakcji Nowej Trybuny Opolskiej po raz 21. zebrała się kapituła przyznająca Złote Spinki. Jej członkowie zdecydowali, do kogo trafią statuetki, a kto otrzyma wyróżnienia. Werdykt poznamy podczas kwietniowej gali, ale już dziś informujemy, kto został nominowany do nagrody.

Już od 21 lat Nowa Trybuna Opolska przyznaje co roku nagrody ludziom wybitnym - Opolanom, którzy przyczyniają się do rozwoju naszego regionu. Statuetki trafiają do biznesmenów, społeczników, samorządowców i ludzi kultury. Tak będzie i tym razem.

To od naszych czytelników zebraliśmy zgłoszenia kandydatów do tej nagrody. Spośród nich wybraliśmy po trzech nominowanych, a w poniedziałek w siedzibie nto zebrała się kapituła, w skład której weszli m.in. laureaci poprzednich edycji. To jej członkowie wskazali zwycięzców w poszczególnych kategoriach oraz zdobywców wyróżnień.

Nagrody wręczymy naszym laureatom podczas uroczystej gali Złotej Spinki oraz Człowieka Roku, która odbędzie się 12 kwietnia w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. A oto nominowani:

Kategoria „Kultura i nauka”
- Zespół Frele - trio związane z ziemią oleską, które zasłynęło w ubiegłym roku przeróbkami na gwarę śląską popularnych piosenek,
- docent Jerzy Sacha, kierownik pracowni hemodynamiki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu, autor pionierskich badań,
- prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor Uniwersytetu Opolskiego ds. zarządzania i rozwoju oraz koordynator działań zmierzających do powołania na Uniwersytecie Opolskim kierunku lekarskiego.

Kategoria „Postawa społeczna”
- Barbara Bonk, współtwórczyni fundacji im. Julii Bonk „Walcz o mnie”,
- Bianka Grybek, nauczycielka z Kluczborka, która od wielu lat prowadzi akcję rejestrowania potencjalnych dawców szpiku kostnego,
- Grzegorz Haliczyn, student UO, który stanął w obronie napadniętych ukraińskich studentów.

Kategoria „Biznes”
- Kuba i Paweł Krokowie, założyciele wytwórni Step Records z Opola,
- Wojciech Zaremba, naukowiec z Kluczborka, członek teamu miliardera Elona Muska, prezesa firmy Tesla,
- Józef Izydorczyk ze Strzelec Opolskich, nestor opolskich cukierników.

Kategoria „Samorządność”
- Małgorzata Tudaj, starosta kędzierzyńsko-kozielska,
- Paweł Grygier, sołtys Ciecierzyna,
- Piotr Pośpiech, starosta kluczborski.

Tradycyjnie przyznamy także Diamentową Spinkę - statuetkę dla wybitnej osobistości, której działalność wymyka się wszystkim kategoriom. Jej nazwisko pozostanie tajemnicą aż do kwietniowej gali.

Zobacz też: Opolskie Info [23.03.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska