Zmiana czasu na zimowy w 2023 roku. Kiedy jest i jaki ma wpływ na podróżowanie? Dowiedz się, kiedy przestawiamy zegarki

Patrycja Seklecka
Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2023 roku? Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki!CC BY 2.0
Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2023 roku? Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki!CC BY 2.0 Flickr.com / Jeremy Seitz / CC BY 2.0
Wielkimi krokami zbliża się zmiana czasu na zimowy. Kiedy jest już po wakacjach i lecie, a dni są coraz krótsze, coraz częściej szukamy informacji o tym, kiedy przestawiamy zegarki. Czy wiesz, jaki wpływ na podróżowanie ma zmiana czasu? Sprawdź, kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy. Czy potencjalna likwidacja zmiany czasu wpłynie na branżę lotniczą?

Spis treści

Zmiana czasu w 2023 roku

Jasny zegar na ciemnym tle
Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2023 roku? Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki!

CC BY 2.0Flickr.com / Jeremy Seitz / CC BY 2.0

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2023 roku wypada w ostatnią sobotę października, czyli w nocy z 28 na 29 października – zegarki cofną się wtedy z godziny 3:00 na godzinę 2:00 sprawiając, że tej nocy będziemy spać o godzinę dłużej. Co ciekawe, w innych krajach godziny zmiany mogą różnić się od siebie w zależności od położenia – co to oznacza? Wskazówki zegarów mogą się cofnąć o godzinach: 23:00, 1:00, 2:00, 3:00 lub 4:00, w zależności od strefy czasowej.

W których krajach nie obowiązuje zmiana czasu na zimowy?

Chociaż zarówno w krajach należących do Unii Europejskiej, jak i kilku nieczłonkowskich wciąż stosuje się zmianę czasu na zimowy i na letni, przedstawiciele niektórych państw zdecydowali o zaprzestaniu stosowania tej metody, w jeszcze innych – nigdy jej nie wdrożono. Mowa m.in. o:

 • Islandii,
 • Białorusi,
 • Rosji,
 • Japonii,
 • Brazylii,
 • Wenezueli,
 • Republice Południowej Afryki,
 • i wielu innych.
  Tam obowiązuje tylko "jeden czas" przez cały rok.
Grafika przedstawiająca zmianę czasu w poszczególnych krajach
Mapa

CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Paul Eggert / CC BY-SA 3.0

Na powyższej mapie kolorem czerwonym zaznaczono kraje, w których nigdy nie obowiązywała zmiana czasu, pomarańczowym – państwa, które zrezygnowały ze stosowania tej metody, a niebieskim – obszary, których mieszkańcy wciąż zmieniają czas na zegarkach.

Zmiana czasu na zimowy – jaki ma wpływ na podróżowanie?

Jak wszystko, zmiana czasu ma swoje wady i zalety, choć tych pierwszych wydaje się być znacznie więcej. Zmiana czasu na zimowy, tak jak i potem na letni, wiąże się z reorganizacją życia obywateli państw, w których wciąż przestawiana jest godzina – ludzie zmuszeni są do zmiany codziennych przyzwyczajeń, dotyczących m.in. snu. To może przyczynić się do ich gorszego samopoczucia i wiązać się z poważnym obniżeniem nastroju, w skrajnych przypadkach mogącym prowadzić nawet do depresji.

Dzień następujący po zmianie czasu zazwyczaj kończy się serią pomyłek – niektóre osoby mogą pojawić się w wyznaczonych miejscach (np. pracy, na stacji kolejowej czy przystanku) o złej godzinie z powodu nieprzestawienia zegarka. Co prawda konsekwencje nie zawsze muszą być poważne, zwłaszcza, gdy pomylimy godziny po zmianie czasu na zimowy, jednak może okazać się frustrujące i popsuć dzień nawet tym najbardziej pozytywnym. Najgorzej jest prawdopodobnie w przypadku dzieci, które są wrażliwe na wszelkie zmiany w dobowym planie dnia.

Zmiana czasu na zimowy a podróże
Konieczność przesunięcia wskazówek zegara dotyka nie tylko ludzi, ale też na branżę transportową, powodując utrudnienia.

 • Branża kolejowa – w przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy, pociągi muszą zatrzymać się na stacjach na godzinę by móc kontynuować podróż zgodnie z rozkładem, natomiast w dniu zmiany czasu na letni składy… spóźniają się o godzinę.
 • Branża lotnicza – podczas zmiany czasu z letniego na zimowy, lotniska – między 2:00 i 3:00 – na godzinę wstrzymują loty.

Likwidacja zmiany czasu problemem dla branży lotniczej

Od kilku lat głośno jest na temat likwidacji zmiany czasu na terenie Unii Europejskiej – obecnie procedurę reguluje dyrektywa 2000/84/EC. Zwyczaj ten został wprowadzony w celu zwiększenia oszczędności energii elektrycznej i zapewnieniu bezpieczeństwa, jednak najnowsze badania ukazały, że zmiana czasu ma więcej wad niż zalet. Okazuje się jednak, że wstrzymanie lotów na lotniskach jest dla branży rozwiązaniem znacznie korzystniejszym, niż całkowita likwidacja zmiany czasu. Dlaczego? Jak podał portal rynek-lotniczy.pl:

[...] odejście od zmiany czasu uruchomi lawinę procesów, które trudno będzie kontrolować, a najgorzej będzie tam gdzie połączenia odbywają się pomiędzy dużymi hubowymi lotniskami mającymi już teraz bardzo mało wolnych slotów, a do tego objętych ograniczeniami nocnymi. Na nagłej zmianie – zdaniem IATA – stracą nie tylko pasażerowie, ale i linie lotnicze, które będą musiały ponieść koszty przebudowy siatek połączeń, ale także od nowa zoptymalizować wykorzystanie posiadanej floty.

Co byłoby dużym wyzwaniem?

 • Przy dotychczasowym układaniu rozkładów lotów uwzględniono wszystkie zmiany czasu w różnych częściach świata (konieczność ponownego ich ułożenia)
 • Konieczność ponownego rozdysponowania slotów (prawa linii lotniczych do korzystania z lotnisk w określonych godzinach) na lotniskach

Kwestia likwidacji zmiany czasu w UE stoi obecnie pod znakiem zapytania, a zalecenia Komisji Europejskiej wskazują, że zmiany czasu będą obowiązywać jeszcze przynajmniej do 2026 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana czasu na zimowy w 2023 roku. Kiedy jest i jaki ma wpływ na podróżowanie? Dowiedz się, kiedy przestawiamy zegarki - Strona Podróży

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska