Znicze dla żołnierzy Bartka na Polanie Śmierci koło Grodkowa

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Szczątki pochowane w anonimowym leśnym grobie dopiero w kwietniu 2016  odkryła ekipa poszukiwawcza prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN (na zdjęciu).
Szczątki pochowane w anonimowym leśnym grobie dopiero w kwietniu 2016 odkryła ekipa poszukiwawcza prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN (na zdjęciu). Fabian Miszkiel
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Opolszczyzna dla wielu z nich stała się grobem. Odkrywanym po latach.

W niedzielę 26 lutego o godz. 16 na Polanie Śmierci na terenie dawnego lotniska wojskowego w Starym Grodkowie upamiętnieni zostaną żołnierze oddziału Narodowym Sił Zbrojnych Henryka Flamme - Bartka.

We wrześniu 1946 r. w wyniku prowokacji przygotowanej przez UB 30-osobowy oddział został sprowadzony do Starego Grodkowa. Byli przekonani, że to tylko jeden z etapów trasy przerzutowej na Zachód.

Nad ranem, gdy spali, ich barak obrzucono granatami, a rannych dobito. Szczątki pochowane w anonimowym leśnym grobie dopiero w kwietniu ub. r. odkryła ekipa poszukiwawcza prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN.

W niedzielę na Polanie Śmierci apel poległych odczyta Prezes Związku Żołnierzy NSZ, a modlitwę poprowadzi ks. Marek Ruczaj. - Spodziewamy się wielu gości z Polski i zagranicy - mówi Marcin Kruszyński z Regionalnego Stowarzyszenia Miłośników Historii, które organizuje obchody. 1 marca podobne uroczystości odbędą się w Barucie koło Strzelec Opolskich, innym miejscu kaźni żołnierzy Bartka.

W poszukiwaniach, oprócz IPN, biorą udział pracownicy Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, brzescy saperzy oraz wolontariusze, m.in. z czasopisma „Odkrywca”.

W lasach pod Starym Grodkowem IPN odnalazł szczątki żołnierzy "Bartka"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska