Zobacz, jak będzie wyglądać kaplica przy starym szpitalu w Oleśnie po remoncie

Wizualizacja, aut. Maksymilian Antkowiak
Tak ma wyglądać kaplica po remoncie (widok z drogi od strony Lublińca).
Tak ma wyglądać kaplica po remoncie (widok z drogi od strony Lublińca). Wizualizacja, aut. Maksymilian Antkowiak
100-letnią kaplicę św. Franciszka remontować zamierza Stowarzyszenie Miłośników Kaplicy.

Stojąca w obrębie budynku starego szpitala (wydzielona notarialnie i przekazana oleskiej parafii) 100-letnia kaplica św. Franciszka zostanie wkrótce wpisana do rejestru zabytków.

Proboszcz Olesna ks. Lucjan Gembczyk nie chce jednak utrzymywać zbudowanej w 1909 roku kaplicy. Właściciele starego szpitala zaoferowali, że w zamian za zgodę na jej wyburzenie wybudują na swój koszt nową kaplicę przy szpitalu powiatowym na ul. Klonowej.

Na to nie pozwoliła jednak grupa oleśnian, która zawiązała Stowarzyszenie Miłośników Kaplicy. Stowarzyszenie na czele ze społecznym opiekunem zabytków Maksymilianem Antkowiakiem oraz mieszkającą w Niemczech, ale urodzoną w Oleśnie dr Adelheid Glauer zobowiązało się do wyremontowania i utrzymywania kaplicy.

W czasie Dni Olesna stowarzyszenie zorganizowało zebranie, na którym pojawiło się 67 osób. Miłośnicy kaplicy czekają teraz na wpis do rejestru zabytków, później rozpoczną zbiórkę pieniędzy na generalny remont. Chcą go rozpocząć od zburzenia przybudówki, która od strony Lublińca zasłania kaplicę.

- Przybudówka została doczepiona do kaplicy, szpeci ją i zasłania jeden z witraży - wyjaśnia Maksymilian Antkowiak. Na przygotowanej przez niego wizualizacji nie ma już tej przybudówki, ponad murem widać wszystkie trzy witraże (nad nimi są okna z poddasza).
Miłośnicy historii 150-letniego kościoła św. Anny dbają o kaplicę. Została ona wysprzątana przez rodzinę
Antkowiaków, ołtarze udekorowano kwiatami podarowanymi przez rodzinę Rodewaldów i Sachtów z Olesna i Kościelisk oraz panią Ewę Kuzaj z Olesna.

Kaplicę ozdobiono też obrazem autorstwa ks. dra Konrada Freiera i wizerunkiem kościoła św. Anny wykonanym przez oleskiego artystę malarza, pochodzącego z Wrocławia Bruno Schelinskiego
(Zielińskiego), autora zabytkowych fresków w kościele Bożego Ciała (z 1913 roku).

Podczas spotkania miłośników kaplicy św. Franciszka po raz pierwszy po całkowitym odrestaurowaniu zaprezentowano figurkę Cudownego Dzieciątka Jezus. W kaplicy zaświecił też zabytkowy mosiężny żyrandol, przywieziony przez rodzinę Kussów, a zakupiony przez Adelheid Glauer.

Podczas spotkania historię ocalenia kaplicy przedstawiła po niemiecku Inga Kuss, a po
polsku Beata Adamowicz, powiatowy konserwator zabytków w Oleśnie. Zdjęcia z
częściowej rozbiórki starego szpitala wyświetlili bracia Maksymilian i Mateusz Antkowiakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska