Zrównoważony rozwój - biurokratyczne wymogi czy długoterminowa inwestycja?

Materiał informacyjny Polskiej Mocy Biznesu
Musimy poważnie podejść do idei zrównoważonego rozwoju, bo każdy będzie musiał się z nią zmierzyć, prędzej czy później. Szczególnie istotna jest dla biznesu. Klienci domagają się, aby towary były przyjazne dla środowiska, nie były testowane na zwierzętach, a produkcja odbywała się z poszanowaniem praw pracowniczych. Inwestorzy przychylnie patrzą na ustawy rozwijające ESG a największe firmy oczekują by ich dostawcy obniżali emisje. Również pracownicy chcą, aby ich firmy kładły większy nacisk na zrównoważony rozwój.

Wymiana doświadczeń i strategii

III Kongres ESG Polska Moc Biznesu zgromadził liderów biznesu, ekspertów, decydentów i innowatorów, dyskutujących o przyszłości zrównoważonego rozwoju w Polsce. Kongres jest ważną platformą wymiany doświadczeń, prezentacji nowych pomysłów i strategii, które będą kształtować kierunki rozwoju polskiego biznesu w kontekście globalnych wyzwań ESG, rozumianych jako równowaga między biznesem, ekologią i sprawami społecznymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Czym jest ESG

ESG to skrót oznaczający czynniki pozafinansowe, które pomogą firmom raportować działania niezwiązane z czysto ekonomicznymi danymi.
Są to następujące wskaźniki
– Środowiskowe (Environmental),
- Społeczne (Social)
- Ład Korporacyjny (Corporate Governance.
Omawiany model raportowania staje się standardem, a wkrótce będzie obowiązkiem.
Unijna Dyrektywa CSRD zakłada, że największe firmy będą musiały dostarczać raporty niefinansowe, które ocenią ich zgodność z zasadami ESG już od 2024 roku. Rok później obowiązek ten obejmie pozostałe duże przedsiębiorstwa, a następnie – małe i średnie spółki notowane na giełdzie.

Efekty kongresu

Artur Beck - Organizator Polskiej Mocy Biznesu, prezes Fundacji Pozytywnych Idei, tak podsumował wydarzenie:
- „Trzy sceny jednocześnie, mnóstwo debat i wystąpień w ramach Power Speech. Dodatkowo ważne dyskusje na kluczowe tematy jak energetyka i bezpieczeństwo, gospodarka obiegu zamkniętego czy elektromobilności”.

- „Cieszę się, że do gospodarczych tematów dołączyły kwestie społeczne i ekologiczne, którym zapewniliśmy równorzędne miejsce. Choć to trudne, to udało się w jednym dniu, w ponad dwudziestu panelach zmieścić wszystkie elementy, które są dla nas najważniejsze” - dodaje Agata Śmieja Organizator Kongresu ESG Polska Moc Biznesu, Prezes Fundacji Czyste Powietrze.

Ogólne wnioski formułowane podczas kongresu są zgodne co do tego, że ESG i raportowanie to droga, od której nie ma odwrotu. Znakomita większość ekspertów i prelegentów postrzega ją jako szansę dla polskiego biznesu. Podkreślano, że dążenie do zrównoważonego rozwoju nie jest drogą łatwą, ale korzyści jakie przyniesie, trudno przecenić. Przedsiębiorcy pozostaną elementem zamkniętego obiegu łańcucha dostaw, ponieważ duże firmy w pewnym momencie nie będą chciały kooperować z tymi niespełniającymi wymogów ESG. Kolejna korzyść to świadomość pozytywnych i co ważne stałych działań dla klimatu i otoczenia.

Harmonogram obowiązkowego raportowania rozłożony jest na kilka lat, ale eksperci radzą nie odkładać go na ostatnią chwilę. Także z tego powodu, że szybsze dostosowania oznaczają przewagę konkurencyjną.

Artur Beck: „polscy przedsiębiorcy są o wiele bardziej adaptacyjni niż ich konkurenci np. z Grecji czy Portugalii. Mamy wielką szansę stać się w niedługim czasie, czwartą może nawet trzecią europejską gospodarką. Firmy dopasowując się do raportowania, staną się bardziej konkurencyjne, będą mogły uczestniczyć w europejskich przetargach i korzystać ze wsparcia i finansowania. Po prostu będą wiarygodnym partnerem”.

Ambasadorami trybów były następujące firmy i instytucje: Ekologiczna Polska – Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy , Moc Społeczna – STU ERGO HESTIA S.A., Wpływ Biznesu – Giełda Papierów Wartościowych S.A.

Rekomendacje dla nowego rządu w zakresie ESG

Środowisko naukowców i liderów biznesu przygotowało listę wskazań, które „przyczynią się do wzrostu kapitału społecznego, w tym oferowanego firmom przez pracowników oraz do wzmocnienia konkurencyjności krajowych przedsiębiorców, co w konsekwencji poprawi jakość oferowanych klientom produktów”.

Rekomendacje obejmują kilkadziesiąt propozycji z zakresu troski o środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny. Pełna ich lista dostępna jest na stronach Polskiej Mocy Biznesu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zrównoważony rozwój - biurokratyczne wymogi czy długoterminowa inwestycja? - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska