ZUS w Opolu wypłaca coraz więcej emerytur polsko-niemieckich. Sprawdź, kto ma prawo do świadczeń z Niemiec?

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Z roku na rok w opolskim ZUS-ie rośnie liczba emerytur i rent polsko-niemieckich.
Z roku na rok w opolskim ZUS-ie rośnie liczba emerytur i rent polsko-niemieckich. Paweł Lacheta/ Polska Press
Każdy, kto nawet przez kilka miesięcy pracował legalnie w Niemczech, ma prawo również do niemieckiej emerytury. Na Opolszczyźnie już kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców dostaje polsko-niemieckie emerytury.

Spis treści

Ilu mieszkańców Opolszczyzny pobiera polsko-niemiecką emeryturę

Opolskie jest szczególnym regionem w Polsce. Od kilkudziesięciu lat wielu Opolan pracuje na Zachodzie. W związku z tym oddział ZUS w Opolu już od 32 lat specjalizuje się w przyznawaniu emerytur na podstawie pracy zawodowej i płacenia składek w Polsce i w Niemczech.

Obecnie już ponad 64 tysiące seniorów z Opolszczyzny otrzymuje świadczenia za pracę w Polsce i w Niemczech:

  • 49 900 osób pobiera emerytury,
  • 24 400 osób otrzymuje renty z tytułu niezdolności do pracy i renty rodzinne.

Opolanie, którzy pracowali przez lata w Niemczech, w większości na emeryturze wracają na do swojego opolskiego Heimatu. Dane opolskiego ZUS-u w Opolu wskazują, że dwie trzecie beneficjentów tzw. łączonych emerytur mieszka w Polsce.

Jak rośnie liczba emerytur i rent polsko-niemieckich na Opolszczyźnie

Emerytur polsko-niemieckich z roku na rok jest coraz więcej.

- Obecnie nasza placówka wypłaca 64,3 tysiąca emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych osobom, które wykazały okresy ubezpieczenia w Polsce i w Niemczech. Grono takich beneficjentów rośnie. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku ta liczba oscylowała wokół 61,5 tysiąca - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu. - Między styczniem a październikiem tego roku do Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych w opolskim oddziale ZUS wpłynęło 9530 wniosków o emerytury i renty. Dla porównania, w tym samym okresie 2022 roku było ich 8928, w 2021 roku nieco ponad 6,1 tysiąca, w 2020 r. niecałe 5,3 tysiąca.

ZUS przypomina, że każdy, kto pracował legalnie w Niemczech (nawet przez krótki czas), ma prawo również do emerytury niemieckiej, której wysokość będzie oczywiście proporcjonalna do okresów składkowych.

- Każdy, kto chce zapytać o kwestie międzynarodowych emerytur i rent, może skorzystać z wideorozmowy z ekspertem ZUS - zapewnia Sebastian Szczurek. - Podczas konsultacji online z doradcą ZUS można zapytać o zasady składania wniosków, wyjaśnić wątpliwości i otrzymać odpowiedzi na pytania dotyczące świadczeń za pracę w różnych krajach.

Na e-wizytę w ZUS-ie można umówić się na stronie internetowej www.zus.pl

Kto może się ubiegać o emeryturę polsko-niemiecką

Lata emigracji zarobkowej w Niemczech teraz mają swoje odzwierciedlenie w ubezpieczeniach emerytalno-rentowych. Dziesiątki tysięcy Opolan, zwłaszcza tych z podwójnym obywatelstwem, przez lata pracowało na Zachodzie.

Teraz, kiedy osiągają wiek emerytalny, mają prawo do emerytury nie tylko z polskiego Zakładu Usług Społecznych, ale również z niemieckiego Deutsche Rentenversicherung.

To prawo dotyczy nie tylko osób z podwójnym obywatelstwem, ale wszystkich Polaków, którzy przez jakiś czas pracowali legalnie w Niemczech.

Przy podliczaniu praw emerytalnych sumowany jest czas pracy i ubezpieczenia emerytalnego w Polsce i za granicą.

- Dzięki umowom międzynarodowym o zabezpieczeniu społecznym oraz rozporządzeniom unijnym osoby, które udowodnią okresy legalnej pracy oraz ubezpieczenia w Polsce i w Niemczech, mogą korzystać z owoców systemów ubezpieczeniowych oferowanych przez te kraje - podkreśla Sebastian Szczurek.

Przyznawaniem i wypłacaniem świadczeń za łączone okresy polsko-niemieckie zajmuje się Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych w opolskim oddziale ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska