9,9 mln zł na utworzenie 528 miejsc opieki i utrzymanie 1813 miejsc nad najmłodszymi dziećmi przekaże w tym roku rząd dla samorządów i podmiotów prywatnych.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed przekazał dziś w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim umowy na dofinansowanie dla opolskich samorządów.

Lubsza otrzyma 540 tys. zł na utworzenie 27 miejsc opieki, Ujazd - 400 tys. zł na 20 miejsc, Wołczyn - 408 tys. zł na 20 miejsc, Dąbrowa - 600 tys. zł na 30 miejsc, a Korfantów 242 tys. zł na 12 miejsc. Do samorządy, które włączyły się do programu.

O rozszerzenie liczby miejsc opieki wystarały się: Grodków (51 tys. zł - 8 miejsc), Kędzierzyn-Koźle (325 tys. zł - 50 miejsc), Olesno (204 tys. zł - 10 miejsc), Otmuchów (200 tys. zł - 10 miejsc) i Ozimek (185 tys. zł na 15 miejsc).

Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla mówiła, że miasto planuje przeniesienie świetlicy Promyczek dla niepełnosprawnych do siedziby gimnazjum, a w dotychczasowym budynku utworzenie miejsc żłobkowych.

Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna podkreślał, że samorządy nie spodziewały się takiego wsparcia ze strony rządu i chwalił wszystkie rządowe programy "z plusem". - My mamy co robić, ale dzięki tym pieniądzom mamy za co - zauważył oleski samorządowiec i dodał, że reprezentuje jedyną gminę w powiecie oleskim, w której jest żłobek.

Jan Woźniak, burmistrz Otmuchowa dodał, że w ub.r. korzystając z rządowego programu gmina utworzyła żłobek w Kałkowie. - To sołectwo, więc nasi rodzice byli w pozytywnym szoku, że zapewniamy im opiekę nad dziećmi - podkreślał burmistrz. - W tym roku stworzymy kolejne takie miejsca dla najmłodszych - zapowiedział.

Violetta Porowska, wicewojewoda opolski podsumowała, że po zrealizowaniu tych projektów na 71 opolskich gmin 41 będzie posiadało żłobki lub kluby opieki dla maluchów.

Wiceminister Stanisław Szwed podkreślał, że w tym roku trzykrotnie powiększono pulę na ten cel ze 150 mln zł do 450 mln zł dla całego kraju. - I nie wyobrażam sobie, żeby w kolejnych latach ta kwota miała być niższa. Wnioski można składać jeszcze w tym roku, bo nie wyczerpaliśmy całej puli - zachęcał.

Zobacz też: Opolskie Info [2.03.2018]