16 zespołów i baraże. Tak ma wyglądać 4 liga piłkarska

Marcin Sabat
Marcin Sabat
Piotr Konieczny (z lewej) z Piotrowki walczy z Patrykiem Stasiakiem z Polonii Nysa. Ich drużyny rywalizują w 4 lidze.
Piotr Konieczny (z lewej) z Piotrowki walczy z Patrykiem Stasiakiem z Polonii Nysa. Ich drużyny rywalizują w 4 lidze. Sławomir Jakubowski
Opolski Związek Piłki Nożnej zaproponował reformę rozgrywek wojewódzkich i będzie ją konsultował. Nowa formuła ma obowiązywać od sezonu 2018/2019.

Według projektu Opolskiego Związku Piłki Nożnej najbliższy sezon 2017/18 będzie przejściowy, a już w następnej edycji (2018/19) wejdzie w życie nowa formuła rozgrywek wojewódzkich.

- Zmiana ma wpłynąć na podniesienie poziomu sportowego oraz uatrakcyjnić finisz rozgrywek, gdyż spadki i awanse ważyły będą się w barażach - wyjaśnia Marek Curyło, wiceprezes OZPN. - Zmniejszenie liczby drużyn w 4 Lidze do 16 ma na celu skrócenie sezonu, tak, aby nie kończył się w skrajnych warunkach pogodowych. Zamysłem jest też ograniczenie, a może i całkowita rezygnacja z kolejek środowych. Równolegle z reformą będziemy bacznie przyglądać się klubom, czy spełniają wszystkie wymogi licencyjne, zarówno w kwestiach infrastruktury, jak i w szkoleniu młodzieży. Kluby, które nie będą ich wypełniały nie będą mogły grać w najwyższych ligach.

Pomysł zakłada zmniejszenie od sezonu 2018/19 liczby zespołów w najwyższej 4 lidze do 16 drużyn. To według OZPN powinno podnieść poziom, a wprowadzenie meczów barażowych da dodatkowy „dreszczyk” emocji na finiszu rozgrywek. Ta zmiana sprawi, że w 4 lidze po sezonie 2017/18 awans wywalczy mistrz, a spadek dotknie trzy ostatnie zespoły, a w sezonie 2018/19 w lidze będzie już 16 drużyn. Triumfator wejdzie do 3 ligi, a dwa ostatnie zespoły spadną do okręgówki.

W niej nadal będą dwie grupy. Po następnym sezonie mistrz awansuje, trzy drużyny z każdej zostaną zdegradowane, tak jak ta z gorszym bilansem z 13. lokaty. Po sezonie 2018/19 w 4 lidze znajdzie się mistrz, a wicemistrz zagra baraż z 4-ligowcem (z miejsc 13. i 14.). Spadek dotknie z kolei po trzy zespoły z każdej grupy. W klasie A pozostaje sześć grup po 14 zespołów. W najbliższych rozgrywkach przejściowych promocję zyska 1. zespół z każdej, a opuszczą ją po dwie z grupy. I tak będzie docelowo. W klasie B od sezonu 2017/18 ma być 12 grup po 14 zespołów, a z każdej mistrz sięgnie po awans.

Liczba spadkowiczów na każdym szczeblu będzie ściśle powiązana ze spadkami z wyższych klas rozgrywkowych. Poza tym w klasach A i B wszystko uzależnione będzie od liczby zgłoszonych klubów.

- Teraz rozpoczynają się konsultacje, a pierwsze rozmowy już się rozpoczęły - mówi Curyło. - Projekt był przedstawiony zarządowi OZPN-u, odbyły się także rozmowy w wydziałach. Przed nami kolejne konsultacje, zarówno w klubach jak i w poszczególnych komisjach oraz wydziałach związku. Przewidzieliśmy także spotkania w wiodących powiatach. Konsultacje mają zakończyć się do końca maja, tak, aby przed startem nowych rozgrywek przyjąć wszystkie potrzebne regulaminy rozgrywek.

Jeżeli chodzi o rozgrywki młodzieżowe to wytyczne kształtuje PZPN, który narzuca jeden model rozgrywek juniorskich i trampkarskich we wszystkich województwach. W planach jest natomiast stworzenie opolskiej ligi młodzików, tak aby najlepsze zespoły rywalizowały ze sobą na szczeblu województwa. Planowane jest powołanie rozgrywek młodzika i żaka, tak, aby kluby mogły grać więcej meczów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska