2014 rok dobrze zapowiadający się dla Monier Brass w Polsce

Edyta Hanszke
2014 rok dobrze zapowiadający się dla Monier Brass w PolsceW Monier Braas w Polsce pracuje obecnie ponad 120 osób.
2014 rok dobrze zapowiadający się dla Monier Brass w PolsceW Monier Braas w Polsce pracuje obecnie ponad 120 osób. paweł stauffer
Po ostatnich trudnych latach dla branży budowlanej obecny rok zaczął się dla Monier Braas w Polsce nadzwyczaj dobrze. –W przyszłym roku wprowadzimy dwa nowe produkty – zapowiada Grzegorz Barycki, nowy prezes firmy.

Firma, której główna siedziba mieści się w Opolu, ma obecnie dwa zakłady: w Opolu i Płońsku. W pierwszym produkowane są dachówki, w drugim - głównie elementy wykończeniowe dachu (gąsiory, dachówki szczytowe). W Opolu mieści się też dział handlowy i administracja firmy, która rynki zbytu ma w Polsce i na Ukrainie.

- Ostatnie lata były bardzo trudne dla branży budowlanej - ocenia Grzegorz Barycki, od kwietnia br. nowy prezes Monier Braas w Polsce, związany z firmą od 1997 r. - Na szczęście od połowy ub.r. notujemy odbicie. Końcówka roku była nadspodziewanie dobra, a pierwszy kwartał br. jest jednym z najlepszych w historii firmy, która powstała w Polsce w 1993 r. Pewnie pomogła pogoda i siła rozpędu z ub.r.

Swój udział w sprzedaży dachówki betonowej w kraju Monier Braas szacuje na 50-60 proc. Prezes przyznaje, że choć w segmencie dachówki betonowej są najdrożsi, to klienci są w stanie zapłacić za jakość. A Monier Braas w tę jakość systematycznie inwestuje.

-Obydwa zakłady zostały w ostatnich latach zmodernizowane - podkreśla prezes Barycki. - Sztandarowy i robiony tylko przez nas w Polsce produkt to dachówka trójwarstwowa, w Płońsku produkowana od 2006 r., a w  Opolu od dwóch lat. Jest dużo gładsza, choć zrobiona z betonu. A dla klientów „kupujących oczami” ma to ogromne znaczenie. 

Jak zapewnia prezes, opolski zakład jest jednym z najbardziej efektywnych w grupie Monier na świecie, jednym z 10 najlepszych. W tym roku Opole dostało odpowiednik brązowego medalu wśród zakładów tej grupy. W ubiegłym roku firma zamknęła zakład pod Radomiem i zwolniono ponad 100 osób. Produkowano tam dachówkę ceramiczną. Obecnie Monier Braas sprowadza ją z bliźniaczych zakładów z Niemiec: spod Drezna i Berlina.

- W ubiegłym roku wybudowaliśmy nowy magazyn, bo rozszerzamy zakres oferowanych produktów - dodaje prezes Barycki. - Oprócz dachów proponujemy solary, a od tego roku także fotowoltaikę. Obecnie pracujemy nad nowymi modelami dachówek, które zamierzamy wprowadzić na rynek w przyszłym roku.

Z obserwacji pracowników Monier Braas wynika, że polscy klienci kupują coraz chętniej bardzo ciemne dachówki, a absolutnym hitem są dachówki gładkie.

Jak mówi prezes, pracownicy z wieloletnim stażem zarabiają powyżej średniej regionalnej, specjaliści - powyżej średniej dla swoich stanowisk. Mogą też liczyć na dodatkowe świadczenia, np. z zakresu opieki medycznej czy dopłat do obiadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska