400 osób dziennie pracuje przy budowie nowych bloków Elektrowni Opole

Oprac. Edh
31 stycznia 2015 roku minął rok od wydania Generalnemu Wykonawcy polecenia rozpoczęcia prac.
31 stycznia 2015 roku minął rok od wydania Generalnemu Wykonawcy polecenia rozpoczęcia prac. Przemysław Marcisz/PGE
12 tysięcy metrów sześciennych betonu potrzeba na jedną płytę fundamentową pod maszynownię. Właśnie trwają prace przy ich wylewaniu. Beton dostarczają opolskie firmy Górażdże i JD.

Fundamenty z uwagi na swoje gabaryty zaliczane są do elementów masywnych, przy wykonywaniu których należy zwrócić szczególną uwagę na sposób realizacji i pielęgnację. Wykonane zostaną w postaci żelbetowej płyty o wymiarach 51 x 108 m i zmiennej wysokości od 1,7 m do 3,5 m - informuje Iwona Paziak, rzeczniczka prasowa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - Betonowanie płyty fundamentowej będzie prowadzone w sposób ciągły, bez przerw roboczych, z wydajnością 130 m3/godz., przy użyciu czterech pomp. Łączna objętość betonu wyniesie około 12 000 m3 na każdą płytę fundamentową.

Przewidywany czas betonowania jednej płyty fundamentowej, przy wspomnianej wydajności wyniesie około 90 godzin. Dla zapewnienia bezusterkowego zabetonowania fundamentów w warunkach zimowych zastosowane zostały także odpowiednie procedury dotyczące produkcji i dostaw mieszanki betonowej na teren budowy.

Dostawy betonu będą się odbywały zgodnie z programem dostaw, uwzględniając konieczność produkcji betonu w obniżonych temperaturach i utrzymania jak najkrótszych terminów

Z punktu widzenia procesów technologicznych, w tym przypadku termicznych – zachodzących wewnątrz fundamentu w wyniku samoocieplenia betonu w procesie wiązania cementu, istotna jest ciągła kontrola temperatury, a w przypadku konieczności – szybka reakcja polegająca na dociepleniu fundamentu lub jego odkryciu.

Od rozpoczęcia betonowania aż do wychłodzenia zastosowany zostanie monitoring temperatury wewnątrz fundamentu. Prowadzony będzie z zastosowaniem czujników temperatury i terminali pomiarowych zasilanych bateriami słonecznymi oraz oprogramowaniem do analizy wyników. Okres ten wyniesie co najmniej dwa tygodnie od zakończenia betonowania i będzie zależny od maksymalnej temperatury w fundamencie.

Przypomnijmy, że 31 stycznia 2015 r. minął rok od wydania Generalnemu Wykonawcy polecenia rozpoczęcia prac. Pierwsze miesiące inwestycji minęły na pracach związanych z zabezpieczeniem placu budowy, niwelacją terenu i organizacją zaplecza budowy. Z wykonywanych wykopów pod maszynownię i kotłownie obu bloków, jak również chłodni kominowej nr 5 wywieziono 260 tys. m3 ziemi.

 

Po zakończeniu palowania terenu rozpoczęto betonowanie fundamentów młynów bloku nr 5. W połowie listopada 2014 r. rozpoczęły się prace związane z betonowaniem 125-metrowych pylonów obu kotłowni, w których znajdą się szyby windowe, klatki schodowe oraz kanały pionowe dla kabli elektrycznych i instalacji sanitarnych.

Łagodna zima sprzyja utrzymaniu dobrego tempa prac betoniarskich dzięki czemu w ostatnim czasie rozpoczęto także wykonanie  płyty fundamentowej maszynowni nr 5 i 6.

Kluczowym wydarzeniem minionego roku było zatwierdzenie projektu wstępnego będącego podstawą do rozpoczęcia opracowywania dokumentacji wykonawczej. Projekt ten to niemal 2400 pozycji dokumentacji. Generalny Wykonawca prowadzi intensywną akcję ofertową na roboty budowlane oraz dostawy urządzeń. Do końca 2014 r łącznie złożono 220 zamówień, z czego 171 dotyczy dostaw i usług zakupionych w polskich firmach.

bloki

Przemysław Marcisz/PGE

Codziennie na placu budowy pojawia się niemal 400 pracowników. Dotychczas przez plac budowy przewinęło się 1650 osób przepracowując już niemal 350 tys. roboczogodzin.

bloki

Przemysław Marcisz/PGE

Prace budowlane prowadzone są zgodnie z  przyjętym harmonogramem i nie stwierdza się zagrożeń terminów ich realizacji.

Przypomnijmy, że zgodnie z harmonogramem blok nr 5 ma zostać przekazany do eksploatacji w lipcu 2018 r., a blok nr 6 w marcu 2019 r. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych.

Dwa realizowane bloki – każdy o mocy brutto 900 MW – opalane będą węglem kamiennym. Rocznie zużyją ok. 4 mln ton węgla pochodzącego z Górnego Śląska. Zastosowanie najnowszych technologii pozwoli na uzyskanie sprawności netto w produkcji energii elektrycznej o ok. 25 proc. wyższej od obecnie stosowanych w polskiej energetyce oraz umożliwi znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko, w tym redukcję emisji dwutlenku węgla o ok. 25 proc. na jednostkę wyprodukowanej energii. Nowe bloki 5 i 6 w Elektrowni Opole w istotny sposób przyczynią się do realizacji najnowszych celów unijnej polityki energetyczno-klimatycznej, ponieważ będą zastępować jednostki wycofywane w innych elektrowniach, wybudowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w.

Kamienie milowe przy budowie bloków 5 i 6 Elektrowni Opole na rok 2015:

  • Wykonanie fundamentów budynków maszynowni bloków 5 i 6
  • Wykonanie fundamentu pod chłodnię kominową bloku 5
  • Wykonanie konstrukcji żelbetowej pylonów bloków 5 i 6
  • Wykonanie fundamentów pod konstrukcję kotła bloków 5 i 6
  • Wykonanie płyty górnej fundamentu turbiny bloków 5 i 6”
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska