Jest decyzja w sprawie rozbudowy zakładu Umicore pod Nysą. Pracę ma tam znaleźć kolejne 950 osób

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Zakład Umicore w Radzikowicach koło Nysy rozpoczął produkcję w lipcu 2022
Zakład Umicore w Radzikowicach koło Nysy rozpoczął produkcję w lipcu 2022 Krzysztof Strauchmann
Belgijska firma produkująca pod Nysą materiały katodowe do akumulatorów aut elektrycznych dostała od burmistrza decyzję środowiskową. Niebawem może ruszać z rozbudową zakładu.

Zakład Umicore pracuje w Nysie od 2022 roku, ale od początku mówiło się o jego rozbudowie, żeby zwiększyć moce produkcyjne. Pozytywna decyzja środowiskowa umożliwia firmie wystąpienie o pozwolenie na budowę, a potem na rozpoczęcie prac budowlanych. Przedsięwzięcie jest potężne. Umicore dysponuje w Specjalnej Strefie Ekonomicznej przy północnej obwodnicy Nysy 76 hektarami wolnego terenu pod inwestycje (obecny zakład ma powierzchnie 23 hektarów).

Planuje się, że hale i budynki produkcyjne powstaną na powierzchni łącznej ponad 7 hektarów, a do tego drogi, place i parkingi zajmą 3 hektary powierzchni. Na pozostałym terenie Umicore rozważa budowę farmy fotowoltaicznej. Przez cztery lata na budowie będzie pracować nawet do 1,5 tysiąca osób. Stałą pracę docelowo znajdzie tu dodatkowo 950 osób, przy czym planowana jest praca ciągła, w systemie czterozmianowym.

Rozbudowa zakładu Umicore pod Nysą

Po zakończeniu rozbudowy zakład Umicore w Radzikowicach pod Nysą ma zwiększyć swoje moce produkcyjne o 90 tysięcy ton materiałów katodowych. To specjalna sproszkowana mieszanina metali i innych substancji chemicznych, spiekana w formach dostosowanych do wymagań konkretnego odbiorcy. Łącznie po osiągnięciu pełnej mocy produkcyjnej w zakładzie przerabiać się będzie rocznie do 69 tysięcy ton związków metali ciężkich – niklu, kobaltu i manganu. Do tego 100 tysięcy ton innych półproduktów z udziałem litu.

Ich przeładunek i załadunek ma być prowadzony w tzw. hubach, czyli specjalnie przygotowanych pomieszczeniach, zabezpieczonych przed pyleniem i przedostawaniem się tych związków do atmosfery. Burmistrz nałożył na inwestora obowiązek stosowania odpowiednich filtrów w budynkach produkcyjnych. Transport proszków ma się odbywać w workach lub pojemnikach, gwarantujących odpowiednie filtrowanie.

Ścieki przemysłowe mają być oczyszczane w przyzakładowej oczyszczalni, a potem będą trafiać do miejskiej oczyszczalni spółki Akwa i po kolejnym oczyszczeniu trafia do Nysy Kłodzkiej. Burmistrz zobowiązał inwestora, aby rok po zakończeniu rozbudowy przeprowadził kompleksowe badania jakości wody, wypuszczanej z oczyszczalni miejskiej.

Mieszkańcy nie mieli uwag

Przed wydaniem decyzji środowiskowej Umicore musiał przygotować szczegółowy raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Urząd Gminy Nysa, na podstawie analizy raportu i innych dokumentów, uznał że stężenia zanieczyszczeń nie spowodują przekroczenia obowiązujących norm jakości powietrza poza teren zakładu. Emisja hałasu także nie będzie uciążliwa dla okolicznych mieszkańców (najbliższe domy znajdują się 400 metrów dalej, a tereny rekreacyjno - wypoczynkowe 650 metrów dalej). Produkcja nie będzie też wpływać na wody powierzchniowe czy podziemne. Powstające w czasie produkcji odpady niebezpieczne w ilości do 32 tysięcy ton, będą ewidencjonowane i przekazywane specjalistycznym odbiorcom.

W czasie postępowania o wydanie decyzji środowiskowej mieszkańcy mieli możliwość zapoznania się z dokumentacja i przedstawiania swoich wniosków. Żaden wniosek czy uwaga do urzędu jednak nie wpłynęły.

W pobliżu zakładu Umicore powstanie jeszcze jeden zakład produkujący materiały do baterii samochodowych. Tu inwestorem jest spółka Ionway, powołana prezes Umicore i Volkswagena. Spółka przygotowuje się do rozpoczęcia inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska