40,2 stopnie Celsjusza na Pomologii w Prószkowie! Ten rekord temperatury w Polsce od stu lat nie został pobity

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Temperatura w Polsce sięgnęła 40 stopni Celsjusza - poza Prószkowem - jeszcze tylko raz. Było to tego samego dnia - 29 lipca 1921 roku - w Zbiersku w Wielkopolsce.
Temperatura w Polsce sięgnęła 40 stopni Celsjusza - poza Prószkowem - jeszcze tylko raz. Było to tego samego dnia - 29 lipca 1921 roku - w Zbiersku w Wielkopolsce. pixabay
Sto lat temu, 29 lipca 1921 roku, o godzinie 13.48, termometr na stacji meteorologicznej Królewskiego Instytutu Pomologicznego w Prószkowie wskazał 40,2 stopni! Jest to oficjalny, niepobity do dziś termiczny rekord Polski. Z okazji tego historycznego pomiaru w czwartek na Pomologii odbędzie się wyjątkowe spotkanie.

Władze Uniwersytetu Opolskiego w ramach projektu „Budowa Międzynarodowego Centrum Badań i Rozwoju na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego”, w setną rocznicę historycznego odczytu, organizują konferencję w prószkowskiej Pomologii.

Będzie ona połączona z uruchomieniem nowoczesnej stacji meteorologicznej, której pomiary będą kontynuacją obserwacji pogodowych prowadzonych na tym terenie.

Podczas spotkania dokonany zostanie także odczyt temperatury – dokładnie 100 lat po historycznym pomiarze. Można będzie także wysłuchać wykładu przedstawiciela Stowarzyszenie Meteorologów Amatorów Ziem Śląskich.

Stacja meteorologiczna w Prószkowie – Pomologii została założona w 1887 roku. Służyła przede wszystkim do pomiarów wielkości opadów.

W roku 1916 przekształcono ją w stację meteorologiczną i przyporządkowano do Instytutu Meteorologicznego w Berlinie, a następnie - w roku 1934 – do Urzędu Służby Meteorologicznej III Rzeszy w Berlinie.

Pomiary odbywały się w ciągu dnia trzykrotnie: o godz. 6.48, 13.48 i 20.48. Odczytywano m.in. wartość ciśnienia atmosferycznego, temperaturę powietrza, kierunek oraz siłę wiatru, zachmurzenie i widoczność, a także stan wilgotności gleby, wielkość opadów i usłonecznienie.

Pomiary, wykonywane przy pomocy 18 różnych urządzeń, zapisywano w specjalnej księdze, a na koniec miesiąca tworzono statystykę, przesyłaną do Urzędu Służby Meteorologicznej III Rzeszy w Berlinie.

Obserwacje pogody służyły jako podstawa do badań klimatycznych, które wykorzystywano w rolnictwie, leśnictwie, gospodarce wodnej, technice oraz medycynie.

Temperatura w Polsce sięgnęła 40 stopni Celsjusza - poza Prószkowem - jeszcze tylko raz. Było to tego samego dnia - 29 lipca 1921 roku - w Zbiersku w Wielkopolsce. W Opolu w ten upalny dzień przed stu laty termometry odnotowały 38 stopni C.

Na czwartek, 29 lipca br. w Opolu prognozowane jest zaledwie 30 stopni C.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska