500 plus. Od 1 lutego można składać nowe wnioski do programu Rodzina 500 plus

na podst. mat. pras.
12.02.2016 krakow ul. basztowa 20, nbp, prezentacja nowego banknotu 200 zlotychnz fot. andrzej banas / polska press
12.02.2016 krakow ul. basztowa 20, nbp, prezentacja nowego banknotu 200 zlotychnz fot. andrzej banas / polska press Andrzej Banas / Polska Press
2,8 mld zł trafiło do opolskich rodzin i placówek wychowawczych od kwietnia 2016 roku, kiedy uruchomiono program Rodzina 500+. Kto chce z niego korzystać, musi złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy.

Od 1 lutego online rozpoczął się kolejny nabór wniosków do programu "Rodzina 500+", z którego finansowane są świadczenia wychowawcze na dzieci do urodzenia do 18 roku życia. To 500 zł miesięcznie na dziecko, które trafia na konto rodziców lub opiekunów prawnych, na podstawie złożonego wniosku.

Rocznie daje to 6 tys. zł na dziecko, a do czasu jego pełnoletności - 108 tys. zł.

- Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin trafiło już 134,4 mld zł, a wsparciem objęto blisko 6,6 mln dzieci - podał Opolski Urząd Wojewódzki.

W pierwszym roku działania programu (2016) pomoc trafiła do 3,62 mln dzieci w kraju, a od 1 lipca 2019 r., kiedy zniesiono kryterium dochodowe na pierwsze dziecko oraz rozszerzono katalog uprawnionych o placówki opiekuńczo-wychowawcze czy ośrodki preadopcyjne, w których przebywają dzieci - do 6,6 mln.

Program Rodzina 500+ w województwie opolskim:

 • od kwietnia 2016 r. programem objęto 73,4 tys. dzieci
 • od 1 lipca 2019 r. - 137 tys.
 • od 1 kwietnia 2016 r. do 31 grudnia 2020 r. przeznaczono na ten cel 2 832 117 021 zł

- Dzięki zniesieniu kryterium dochodowego liczba dzieci objętych wsparciem wzrosła w Polsce o 83 proc., a w województwie opolskim o 86 proc. - poinformowano na konferencji prasowej wojewody opolskiego.

W 2021 roku wprowadzono zmiany dotyczące terminów składania wniosków o świadczenie wychowawcze 500 plus i okresie ich wypłaty.

Wnioski można składać online od 1 lutego. Tylko w Opolu do środy, 3 lutego złożono już 4618 wniosków, a pierwszego dnia wpłynęły 3 tysiące.

Ze świadczenia w mieście korzysta ok. 20 tys. dzieci.

- Potwierdzenie wydania decyzji wysyłamy e-mailem. Od decyzji odmownych przysługuje odwołanie. Dotyczą one np. przypadków, gdy np. rodzina mieszka za granicą lub o świadczenie stara się rodzic, z którym dzieci nie mieszkają, ani na nie nie łoży. Warunkiem przyznania tej pomocy jest mieszkanie z dzieckiem i utrzymywanie go - wyjaśnia Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu. - W przypadku, gdy rodzice mają sądownie przyznaną opiekę naprzemienną, każdemu z nich przysługuje połowa świadczenia.

Anna Radlak dodaje, że przyznający prawo do świadczenia mogą zamienić gotówkę na inną formę pomocy, jeśli ustalą, że pieniądze nie są wykorzystywane na potrzeby dzieci. Takich przypadków w Opolu bywa w różnych okresach od 2 do 5. - Wówczas wydajemy bony, opłacamy np. przedszkole czy koszty utrzymania mieszkania lub prądu - wymienia.

W szczególnych przypadkach ze świadczenia wychowawczego mogą korzystać też dzieci obcokrajowców. Wnioskodawcy muszą jednak posiadać kartę z dostępem do rynku pracy, przebywać w Polsce dłużej niż 6 miesięcy. Pomoc nie przysługuje m.in. studentom. W Opolu świadczenie 500 + wypłacane jest dla kilkudziesięciu cudzoziemskich dzieci.

Zasady przyznawania świadczenia wychowawczego 500 plus:

 • Przyznanie świadczenia wychowawczego nie wymaga wydawania i doręczania decyzji administracyjnej.
 • Rodzic wnioskujący o świadczenie wychowawcze otrzymuje na adres e-mail informację o przyznaniu świadczenia.
 • Jeśli nie poda we wniosku adresu poczty elektronicznej, taką informację będzie mógł odebrać osobiście.
 • Nieodebranie informacji nie ma żadnego wpływu na wypłatę przyznanego świadczenia wychowawczego.
 • Odmowa przyznania świadczenia wychowawczego, uchylenie lub zmiana tego prawa, a także rozstrzygnięcia w sprawie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego, następują w formie decyzji administracyjnej.

Zmiany w programie Rodzina 500 plus w 2021 roku

Od 2021 roku prawo do świadczenia „500+” będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Wnioski online można składać od 1 lutego 2021 na trzy sposoby:

 • przez portal Emp@tia,
 • bankowość elektroniczną
 • PUE ZUS.

Wnioski tradycyjne można złożyć osobiście w (ośrodkach pomocy społecznej, miejskich centrach świadczeń lub innych wydziałach miast i gmin odpowiadających za realizację programu) lub przesłać pocztą.

 • Aby otrzymać świadczenie na nowy okres świadczeniowy – tj. od 1 czerwca 2021, wniosek należy złożyć w lutym, marcu, kwietniu, maju lub czerwcu. Jeśli wniosek zostanie złożony po tym terminie, to świadczenie przysługiwać będzie od miesiąca, w którym złożono wniosek.
 • Złożenie wniosku do końca kwietnia to gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia wychowawczego. Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku.
 • Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.
 • Świadczenie zostanie przekazane w dogodny sposób wskazany przez wnioskodawcę, tj. przelewem na konto lub gotówką.

Terminy wypłaty świadczeń w 2021 r. są uzależnione od daty złożenia wniosku:

 • Złożenie wniosku w okresie luty – kwiecień 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do dnia 30 czerwca 2021 r.
 • Złożenie wniosku w maju 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia, z wyrównaniem od czerwca, nastąpi najpóźniej do dnia 31 lipca 2021 r.
 • Złożenie wniosku w czerwcu 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia, z wyrównaniem od czerwca, nastąpi najpóźniej do dnia 31 sierpnia 2021 r.
 • Złożenie wniosku w lipcu 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem jedynie od lipca, nastąpi najpóźniej do dnia 30 września 2021 r.
 • Złożenie wniosku w sierpniu 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia, z wyrównaniem jedynie od sierpnia, nastąpi najpóźniej do dnia 31 października 2021 r.

Program "Rodzina 500 +" a Brexit

Jeżeli członek rodziny rozpoczął przebywanie na terytorium Wielkiej Brytanii przed zakończeniem okresu przejściowego, który nastąpił z dniem 31 grudnia 2020 r. i przebywa tam nadal, a pozostali członkowie rodziny zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawie świadczenia „500+” nieprzerwanie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów
zabezpieczenia społecznego.

Wnioskodawca jest zobowiązany do poinformowania organu prowadzącego postępowanie w sprawie świadczenia wychowawczego o zmianach mogących mieć wpływ na prawo do tych świadczeń – również w przypadku, kiedy postępowanie zostało już zakończone i świadczenia są wypłacane. Taką istotną zmianą jest także powrót do kraju po zakończeniu zatrudnienia w Zjednoczonym Królestwie.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie