61 proc. Polaków czuje się dobrze w Holandii

Oprac. Edyta Hanszke [email protected] 077 44 32 587
12 tys. polskich dzieci urodziło się od 2000 r w Holandii. Większość ich rodziców chce tam zostać na stałe. Fot. scx.
12 tys. polskich dzieci urodziło się od 2000 r w Holandii. Większość ich rodziców chce tam zostać na stałe. Fot. scx.
Oficjalne naszych rodaków w Holandii jest 70 tys. Nieoficjalnie mówi się, że nawet ponad dwa razy tyle.

Właśnie ukazały się dwa raporty o polskich migrantach w kraju tulipanów.

  1. Pierwszy raport zatytułowany "Polacy w Holandii" zaprezentowano 1 lipca w centrum prasowym Nieuwspoort w Hadze. Publikacja opracowana została na zlecenie Forum "Instytut dla Multikulturowego Rozwoju" przez Dirka Korfa, badacza z Instytutu Willema Pompe na Uniwersytecie w Utrechcie.
  2. Drugi raport przygotowany został na zlecenie dwutygodnika "Po polsku" przez instytut TNO NIPO (jednego z trzech największych holenderskich instytutów badania opinii publicznej) w ścisłym porozumieniu z Generalnym Związkiem Agencji Pracy Tymczasowej (ABU), OTTO Work Force i Holland Zorg.

Pierwszy dotyczy całej Polonii przebywającej w Holandii, począwszy od Polonusów, którzy osiedlili się tutaj tuż po II Wojnie Światowej. Drugi skupia się przede wszystkim na polskich imigrantach, którzy przybyli do Holandii po roku 2000.

Z badań wynika

  • że liczba Polaków przebywających oficjalnie w Holandii wynosi 70 tys. - dane na dzień 1 stycznia 2009 (szacuje się że nieoficjalna liczba może sięgać ponad 150 tys.)
  • Ponad połowa badanych nosi się z zamiarem zarobienia na lepsza przyszłość w Polsce, zaś ok. jedna piąta ma zamiar pozostać w Holandii na stałe.
  • największa fala Polaków napłynęła do Holandii po 2007 roku (otwarcie granic), a wiec statystycznie jesteśmy emigracją stosunkowo młodą (również ze względu na wiek - 75% stanowią osoby w wieku 20-40 lat).
  • Odnotowano również fakt pojawienia się tzw. drugiego pokolenia polskich migrantów (12 tys. urodzeń w ostatnich latach).
  • ponad 65% badanych (w drugim raporcie, a więc młodej migracji) mieszka w domach jednorodzinnych bądź apartamentach (pracodawca zapewnie dach nad głowa ok. połowie respondentów, reszta mieszka na własny rachunek).
  • ponad 80% badanych posiada średnie bądź wyższe wykształcenie, niestety jeszcze wciąż rodzaj pracy jakiej podejmujemy się w Holandii często jest niezgodny z posiadanymi kwalifikacjami (najczęściej jest to praca poniżej kwalifikacji, bądź w dziedzinie odmiennej od posiadanego wykształcenia). Zapewne związane jest to ze stopniem znajomości języków obcych, choć w tej dziedzinie dane statystyczne również prezentują się coraz lepiej.
  • W grupie badanych, która zadeklarowała że osiada w Holandii na stałe ok. 40% deklaruje, iż na co dzień posługuje się językiem holenderskim.
  • Około 44% dobrze ocenia swój poziom integracji ze społeczeństwem holenderskim, objawiający się codziennym kontaktem z najbliższym otoczeniem. 61% respondentów czuje się dobrze w swojej "nowej ojczyźnie".

     

Szczegóły dotyczące raportów znajdziecie tutaj:

http://popolsku.eu/

http://www.polonia.nl/

http://www.metronieuws.nl/

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska