6,5 mln zł na remont dworca PKP w Gogolinie

  6,5 mln zł na remont dworca PKP w Gogolinie

  Radosław Dimitrow

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Budynek dworca od lat czeka na remont.

  Budynek dworca od lat czeka na remont. ©Radosław Dimitrow

  Gmina Gogolin od września prowadziła negocjacje w sprawie bezpłatnego przejęcia dworca.
  Budynek dworca od lat czeka na remont.

  Budynek dworca od lat czeka na remont. ©Radosław Dimitrow

  Dworzec jednocześnie będzie spełniał swoją pierwotną funkcję - pasażerowie oczekujący na pociąg będą mogli schronić się tutaj w poczekalni, kupić bilet oraz zasięgnąć informacji.

  Teren przed dworcem stanie się natomiast punktem przesiadkowym dla pasażerów kursujących autobusami - tam będzie się mieścił główny przystanek. Przy okazji remontu ta część miasta wypięknieje, bo kolejarze prawie wcale nie dbali o dworzec i obejście.

  Na przystankach autobusowych w Gogolinie oraz Krapkowicach umieszczone będą ponadto tablice świetlne informujące o godzinach przejazdów autobusów.

  Gmina Gogolin od września prowadziła negocjacje w sprawie bezpłatnego przejęcia dworca. Właśnie się one zakończyły, a władze miasta za kilka tygodni mają oficjalnie stać się właścicielem kolejowych nieruchomości.

  Przeczytaj też: Gmina Gogolin przejmie i odnowi dworzec PKP  - Mamy już gotową koncepcję na podstawie, której opracowany będzie projekt modernizacji dworca - tłumaczy Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina. - Koszty remontu szacujemy na ok. 5-6,5 mln złotych.

  Gmina ma obiecane na ten cel unijne fundusze ze Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska, które będzie dzielić dotacjami. Jest to tzw. projekt strategiczny, więc gmina nie będzie musiała walczyć o pieniądze w konkursie.

  Na dworcu powstanie ponadto wypożyczalnia rowerów, a samym budynku uruchomiona będzie świetlica wraz z dom dziennego pobytu dla seniorów.

  - W planach mamy jeszcze jadłodajnię m.in. dla osób korzystających z pomocy społecznej oraz niewielki inkubator przedsiębiorczości - dodaje Wojtala. - Chcielibyśmy, żeby znajdowały się tam tanie pomieszczenia do wynajęcia przez osoby zakładające nowe firmy.

  Prace projektowe, załatwienie formalności i wyłonienie inwestora potrwa przez cały 2014 r. Remont ma ruszyć najpóźniej z początkiem 2015 roku.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (15)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (15) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018