70 lat nto. Przez 10 lat w tej opolskiej wsi rodziły się same dziewczynki

Krzysztof
archiwum
Początkowo nikt nie zwracał na to uwagi. Z czasem niewielką wsią o nazwie Miejsce Odrzańskie zainteresowali się dziennikarze z całego świata.

Miejsce Odrzańskie to niewielka opolska wieś leżąca – jak wskazuje nazwa – nad rzeką Odrą. Przez lata znana była głównie z przepięknego drewnianego kościoła i z faktu, że to tu przyszedł na świat działacz plebiscytowy Walenty Sojka.

Mieszkańcy przez lata żyli tu swoim życiem. Od 2010 roku w tutejszych rodzinach urodziło się 12 dziewczynek. W tym czasie coraz lepiej rozwijała się tutejsza młodzieżowa dziewczęca drużyna pożarnicza. Aż do 2019 nikt nie zwrócił szczególnej uwagi, że na świat nie przychodzą tu w ogóle chłopcy. Mimo to miejscowa OSP pięła się górę i zaczęły wygrywać nawet zawody rangi krajowej.

- Dziewczyny raczej nigdy nie będą silniejsze od chłopaków, ale potrafią włożyć w swoją pracę mnóstwo serca. Dlatego nasza OSP jest tak dobrze zorganizowana - podkreślał Tomasz Golasz, prezes OSP.

Z czasem wsią zainteresowały się redakcje z całej Polski. Od TVP przez TVN po Polsat. Gościła tu nawet dziennikarka "New York Timesa". Miejscowe dziewczyny dobrze znosiły tę popularność. Nikt nie potrafił wyjaśnić, dlaczego we wsi rodzą się ostatnio same dziewczynki. Wójt Ciska Rajmund Frischko twierdził, że natura sama sobie z tym poradzi i prędzej czy później chłopcy znów będą tu przychodzić na świat. Ufundował nawet nagrodę dla rodziców, którzy jako pierwsi pochwalą się potomkiem płci męskiej.

Wreszcie w maju 2020 gruchnęła wieść, że we wsi urodził się pierwszy chłopczyk. Nadano mu imię Bartek, narodziny były o tyle szczęśliwe, że wcześniej jego mamie, pani Annie, lekarze nie dawali jej szans na zajście w ciążę. Cała wieś miała powody do świętowania

Naukowcy znaleźli kilka czynników, które mogą wpłynąć na płeć dziecka. Udowodniono, że po stresujących, burzliwych wydarzeniach, takich jak katastrofy naturalne, zmieniają się proporcje płci — wówczas rodzi się więcej dziewczynek. Możliwe, że wpływa na to stres, na który narażone są przyszłe mamy.

Sęk w tym, że jeśli możemy mówić o burzliwych czasach to te – związane z pandemią czy wojną na Ukrainie – pojawiły się właśnie od 2020 roku. Mieszkańcy gminy Cisek uważają, że to przypadek, iż w Miejscu Odrzańskim przez długi czas rodziły się same dziewczynki, ale przyznają, że to zjawisko także ich bardzo zaciekawiło. Jeden z mieszkańców policzył, że informacje na ten temat znalazły się w aż 50 portalach i gazetach z kraju i za granicy.

– Takiej reklamy nie miała chyba żadna inna wioska na Opolszczyźnie – mówi mieszkańcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska