8 maja święto Politechniki Opolskiej. Uczelnia uhonoruje tytułem doctora honoris causa prof. Eugeniusza Świtońskiego

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Profesor doktor habilitowany inżynier Eugeniusz Świtoński związany jest z Politechniką Śląską od początku swojej kariery naukowej.
Profesor doktor habilitowany inżynier Eugeniusz Świtoński związany jest z Politechniką Śląską od początku swojej kariery naukowej. Sławoj Dubiel
Doktor honoris causa opolskiej uczelni jest uznanym autorytetem w zagadnieniach mechaniki ośrodków ciągłych i budowy maszyn. Szereg jego prac dotyczy mechatroniki i bioinżynierii. Jest także autorem metodyki modelowania i optymalizacji mechatronicznych układów napędowych pojazdów specjalnych.

Profesor doktor habilitowany inżynier Eugeniusz Świtoński urodził się 7 sierpnia 1940 roku w Drohiczynie. W 1963 roku ukończył Politechnikę Poznańską i w tym samym roku podjął pracę zawodową na Politechnice Śląskiej, z którą jest związany zawodowo do dnia dzisiejszego.

W 1970 roku uzyskał stopień naukowy doktora, a w 1980 roku doktora habilitowanego. Obie rozprawy, doktorska i habilitacyjna, zostały wyróżnione przez Radę Wydziału Mechanicznego-Technologicznego Politechniki Śląskiej oraz nagrodzone przez Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.

Profesor Eugeniusz Świtoński został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze Mechaniki Technicznej Politechniki Śląskiej w 1991 roku. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 1995 roku, a po zaledwie czterech latach został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego.

Od 1991 do 2013 roku kierował Katedrą Mechaniki Stosowanej, a następnie został dyrektorem Instytutu Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, którym kieruje do chwili obecnej.

Był inicjatorem powstania i założycielem Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności na Politechnice Śląskiej, a w latach 2010-2013 był jego dyrektorem.

Profesor Eugeniusz Świtoński to wybitny pracownik naukowy, działający w kilku obszarach wiedzy. Jest uznanym autorytetem w zagadnieniach mechaniki ośrodków ciągłych, budowy maszyn, głównie ich stateczności i dynamiki. Szereg jego prac dotyczy mechatroniki i bioinżynierii.

Jest także autorem metodyki modelowania i optymalizacji mechatronicznych układów napędowych pojazdów specjalnych jak również koordynatorem badań w tym obszarze. W badaniach tych zastosowano nowatorską teorię modelowania z wykorzystaniem metod numerycznych.

Za wybitne osiągnięcia naukowe i organizacyjne oraz promowanie młodej kadry naukowej otrzymał indywidualną Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt dorobku oraz został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami, takimi jak: nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kilkanaście nagród rektora Politechniki Śląskiej oraz wiele nagród i odznaczeń przyznanych przez uczelnie krajowe i zagraniczne.

W 2007 roku Senat Politechniki Rzeszowskiej nadał Profesorowi Eugeniuszowi Świtońskiemu tytuł doktora honoris causa. Tę godność otrzymał również w swojej macierzystej uczelni – Politechnice Śląskiej, w Politechnice Lubelskiej, w Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Dziś otrzyma go od Politechniki Opolskiej.

Święto politechniki w "Łączniku" rozpocznie się od tradycyjnych promocji doktorskich:

doktorów habilitowanych

 • dr. hab. inż. Pawła Pichniarczyka z Wydziału Budownictwa i Architektury
 • dr. hab. inż. Henryka Majchrzaka z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
 • dr. hab. inż. Mariusza Prażmowskiego z Wydziału Mechanicznego
 • dr. hab. inż. Grzegorza Robaka z Wydziału Mechanicznego
 • dr. hab. inż. Krzysztofa Żaka z Wydziału Mechanicznego

doktorów

 • dr. inż. Piotra Adama Bońkowskiego z Wydziału Budownictwa i Architektury
 • dr inż. Izabeli Czabak-Górskiej z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki
 • dr inż. Kamili Tomczak-Horyń z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki
 • dr. inż. Piotra Dzierwy z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
 • dr. inż. Rafała Gasza z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
 • dr. inż. Janusza Gwóździa z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
 • dr. inż. Arkadiusza Kulika z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
 • dr. inż. Marcina Mackiewicza z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
 • dr. inż. Pawła Piekielnego z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
 • dr. inż. Krystiana Wojtkiewicza z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
 • dr. inż. Sebastiana Kamińskiego z Wydziału Mechanicznego
 • dr. inż. Nikodema Wróbla z Wydziału Mechanicznego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie