Absolwentom techników i zawodówek będzie łatwiej zmienić zawód

Archiwum
Uczniowie będą mogli łatwiej i lepiej przygotować się do egzaminu zawodowego
Uczniowie będą mogli łatwiej i lepiej przygotować się do egzaminu zawodowego Archiwum
Technika i zawodówki na Opolszczyźnie przygotowują się do wprowadzenia zmian, jakie zaczną obowiązywać od 1 września.

Nałożyło je odgórnie Ministerstwo Edukacji Narodowej. Najważniejsza z nich dotyczy liczby egzaminów zawodowych. Dotychczas był tylko jeden, który uczniowie musieli zdać, po ukończeniu szkoły.

Od nowego roku szkolnego egzaminów będzie kilka (średnio 2-3 - ich liczba zależeć będzie od wybranego zawodu). Będą one przeprowadzane w trakcie roku szkolnego i obejmą mniejszą partię materiału niż dotychczas.

- Dzięki temu uczniowie będą mogli łatwiej i lepiej przygotować się do egzaminu zawodowego - tłumaczy Aurelia Stępień, z opolskiego kuratorium. - Zmiany umożliwią uczniom także szybsze przekwalifikowanie się, gdyby po opuszczeniu szkoły mieli problem ze znalezieniem zatrudnienia.

Dla przykładu mechanik, który zechce znaleźć pracę jako mechatronik, nie będzie musiał rozpoczynać nauki od początku, bo część egzaminów dla tych zawodów będzie wspólna. Wtedy wystarczy, że zaliczy różnicę programową.

Kolejnym ułatwieniem w technikum będzie fakt, że uczniowie, którzy zaliczą pierwszy egzamin kwalifikacyjny dostaną świadectwo, które będzie równoznaczne z ukończeniem zawodówki. Dla przykładu uczeń, który kształci się jako Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych, po dwóch latach nauki będzie kucharzem.

- Młodzież w technikum z różnych powodów przerywa naukę, a dzięki reformie, w takich przypadkach będą mieć ukończoną przynajmniej szkołę zawodową - dodaje Halina Kajstura, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Strzelcach Opolskich.
Uczniowie zawodówek i technikum sądzą, że ich młodsi rówieśnicy będą mieli łatwiej.

- W technikum egzaminy zawodowe nie będą się pokrywały z maturą - zauważa Dawid, uczeń strzeleckiego technikum.
Zamian w szkolnictwie obawiają się nieco nauczyciele, bo muszą oni zmienić swoje plany nauczania. Ciągle nie wiedzą z jakich podręczników będą korzystać. Żeby ułatwić im zadanie i rozwiać wątpliwości kuratorium od kilku miesięcy organizuje dla nich cykl szkoleń.

Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego w Opolu zachęca natomiast nauczycieli do dyskusji w internecie. Pod adresem pz.wodip.opole.pl mogą się oni wymieniać uwagami na temat reformy w szkołach średnich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska