Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UO. Nowe możliwości

Anna Grudzka [email protected]
- W nowej siedzibie będziemy jeszcze lepiej pracowali - mówi Katarzyna Romanowska, pracownik AIP. Na zdjęciu z Łukaszem Żmudą. (fot. Sławomir Mielnik)
- W nowej siedzibie będziemy jeszcze lepiej pracowali - mówi Katarzyna Romanowska, pracownik AIP. Na zdjęciu z Łukaszem Żmudą. (fot. Sławomir Mielnik)
Nowoczesna i praktyczna - taka jest nowa siedziba Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości UO.

Studenci mogą tu przychodzić „w kapciach”, bo mieści się akademiku „Kmicic”. Kosztowała prawie milion złotych, ale wszystkich korzyści, jakie przyniesie, nie da się przeliczyć na pieniądze.

Ambitny zespół i doświadczony dyrektor, 50 działających pod „płaszczykiem inkubatora” firm i kilka międzynarodowych projektów - tak po trzech latach można podsumować działalność Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Uniwersytetu Opolskiego. Od czwartku ma on nową siedzibę. To zdaniem pracowników i petentów jeszcze bardziej usprawni jego pracę.

Zobacz: Prudnik. Będzie inkubator przedsiębiorczości

- Wreszcie będziemy pracowali wszyscy razem. To znacznie ułatwi przepływ informacji i poprawi komfort przyjmowanych przez nas osób. Wcześniej tłoczyliśmy się w kilku małych pokoikach. Nie było miejsca, żeby w spokoju porozmawiać z osobami, które przychodzą do nas po poradę, czy zorganizować szkolenie - mówi Katarzyna Romanowska, pracownik AIP-u.

Inkubator znajduje się na parterze DS. „Kmicic”, w miejscu gdzie niegdyś znajdowała się siłownia i salka do aerobiku. Osoby, które będą chciały skorzystać z pomocy inkubatora i np. założyć tu własną firmę, będą miały do dyspozycji trzy biura i salę konferencyjną. Wszystko nowoczesne i praktyczne.

Do inkubatora wchodzi się od strony kampusu oraz od strony ul. Katowickiej. Zdaniem władz uczelni ma to znaczenie symboliczne, bo z jednej strony instytucja znajduje się blisko studentów (mogą tu przyjść „w kapciach” - jak zażartowała podczas uroczystości otwarcia prof. Krystyna Czaja, rektor uczelni), z drugiej otwiera się na mieszkańców - bo jest oddzielne wejście od strony miasta.

Przebudowa kosztowała około milion zł. W 85 proc. dofinansował ją urząd marszałkowski.

To piąta inwestycja, którą w tym roku oddał uniwersytet. AIP działa na uczelni od 2008 roku. Został powołany decyzją senatu uczelni na wniosek rektor. Od tego czasu wiele się zmieniło. Inkubator UO zaczynał od drobnych projektów szkoleniowych. Dziś współpracuje z inkubatorami niemieckimi czy włoskimi starając się znaleźć najlepszą formułę dla funkcjonowania takich jednostek.

Zobacz: Ujazd. Pierwszy w powiecie inkubator przedsiębiorczości jest już gotowy

- Nowa siedziba bardzo nas cieszy i dziś z tego powodu świętujemy, ale nie zapominajmy o tym, że inkubator to przede wszystkim wspaniały zespół - mówi Ewa Rurynkiewicz, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. - To młodzi, ambitni i kreatywni ludzie, dzięki którym możemy iść dalej i sięgać wyżej. To sprawiło, że dziś w inkubatorze działa 50 firm i prowadzone są trzy projekty o zasięgu międzynarodowym - dodaje.

Z okazji otwarcia nowej siedziby AIP zorganizowano także Dni Przedsiębiorczości Akademickiej. Studenci mogli wziąć udział w kilkunastu panelach informacyjno-szkoleniowych dotyczących tego, jak zdobyć pieniądze na własną działalność, jak kształtować współpracę ze środowiskiem naukowym, jak napisać dobry biznesplan.

Dodatkowo uczestnicy imprezy mogli spróbować swoich sił w ekonomicznych grach symulacyjnych: „cash flow” i giełdowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska