Akcja profilaktyczna studentów UO. Zachecają panie do samobadania piersi i robienia cytologii

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W listopadzie 2019 roku studenci medycyny Uniwersytetu Opolskiego wzięli udział w akcji profilaktycznej „Zdrowie pod kontrolą”. Teraz zapraszają panie, które chcą się dowiedzieć więcej o profilaktyce raka szyjki macicy i piersi.
W listopadzie 2019 roku studenci medycyny Uniwersytetu Opolskiego wzięli udział w akcji profilaktycznej „Zdrowie pod kontrolą”. Teraz zapraszają panie, które chcą się dowiedzieć więcej o profilaktyce raka szyjki macicy i piersi. Archiwum UO
Studenci Wydziału Lekarskiego w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy zapraszają - szczególnie panie - do Instytutu Nauk Pedagogicznych, CH Karolinka i siłowni MyFitnessPlace przy ul. Oleskiej.

Akcja Pink Lips to coroczne wydarzenie organizowane pod koniec stycznia, którego celem jest promocja badań profilaktycznych pod kątem nowotworów złośliwych narządów kobiecych - raka piersi i raka szyjki macicy. Studenci Wydziału Lekarskiego UO skupieni w Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Opole chcą w ten sposób zachęcać do regularnych badań kontrolnych i zachowań prozdrowotnych.

Od 20 do 26 stycznia zapraszają - szczególnie panie - do Instytutu Nauk Pedagogicznych UO, siłowni MyFitnessPlace przy ul. Oleskiej i Centrum Handlowego Karolinka, gdzie na przygotowanych stoiskach będzie się można dowiedzieć się, jak często wykonywać cytologię, jak wygląda takie badanie oraz jak samodzielnie badać piersi.

  • W poniedziałek i środę (20 i 22 stycznia) studenckie stoisko stanie w siłowni w godzinach 16.00 - 19.00,
  • w środę w godz.: 11.00 - 13.00 - w Instytucie Nauk Pedagogicznych
  • w sobotę 25 stycznia w godz.: 13.30-18.00 w CH Karolinka.

- Wybieramy miejsca, gdzie możemy trafić do jak największej liczby pań, które chcemy zachęcać do samobadania i korzystania z badań. To galerie handlowe, siłownie, salony kosmetyczne - wymienia Nina Urantówka, koordynator lokalny Projektu PINK LIPS Opole 2020 z IFMSA Oddział Opole, studentka pierwszego roku medycyny na UO.

Zapowiada, że na stoiskach będzie się można dowiedzieć się, jak często wykonywać cytologię, jak wygląda takie badanie oraz jak samodzielnie badać piersi.

- Piersi panie powinny badać regularnie co miesiąc, w tym samym dniu cyklu, żeby mieć porównanie, a każdą zmianę, która je niepokoi, powinny jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Im wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na wyleczenie. Z kolei cytologię po 21 roku życia powinno się wykonywać co 3 lata - wskazuje Nina Urantówka.

I dodaje, że pierwsze badanie cytologiczne powinno się wykonać do 2 lat od pierwszego stosunku, a następnie co 3 lata, choć odbywane co roku gwarantuje jeszcze większą prewencję. Od 25. do 59. roku życia cytologia jest przeprowadzana bezpłatnie w ramach funduszu zdrowia.

Opolski oddział IFMSA działa od listopada 2019 r. Należy do niego kilkudziesięciu studentów medycyny UO, a kilkunastu zaangażowało się w akcję PINK LIPS. Będzie ona prowadzona przez studentów medycyny UO po raz drugi.

Na raka szyjki macicy choruje ok. 1,4 mln kobiet na świecie. Ponad 500 tys. jest co roku diagnozowanych, a ok. 300 tys. - umiera. W Polsce co roku wykrywa się raka szyjki macicy u ok. 3300 kobiet. Niestety, co druga umiera z powodu zbyt późnego rozpoznania.

O stowarzyszeniu
Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny - to największa ogólnopolska organizacja zrzeszająca studentów kierunków medycznych i ich absolwentów, działająca od 1956 r.
Początkowo funkcjonowało jako KKSAM (Komitet Koordynacyjny Studentów Akademii Medycznych), następnie jako PolMSIC (Polish Medical Students’ International Committee), a od kilku lat - jako IFMSA-Poland. Należy do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Studentów Medycyny - IFMSA (International Federation of Medical Students’ Associations).
W Polsce ma oddziały w Bydgoszczy, Białymstoku, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Śląsku, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze i Opolu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska