OPRAC.:
Mateusz Pietras
Aleksandra Jarecka na podium pierwszych zawodów Pucharu Świata
Aleksandra Jarecka na podium pierwszych zawodów Pucharu Świata PAWEL RELIKOWSKI/POLSKA PRESS
Aleksandra Jarecka zajęła trzecie miejsce, a Renata Knapik-Miazga (obie AZS AWF Kraków) była siódma w pierwszych w nowym sezonie zawodach Pucharu Świata szpadzistek, które odbyły się we włoskim Legnano. Mniej powodów do zadowolenia było w Stambule. Najlepszy występ z Biało-Czerwonych zanotował Michał Siess, który zajął 15. miejsce w pierwszych zawodach Pucharu Świata florecistów. Po drodze pokonał wicemistrza świata Amerykanina Nicka Itkina.

Podium i siódme miejsce w wykonaniu Polek na inauguracje Pucharu Świata

28-letnia Aleksandra Jarecka wróciła na planszę po dwuletniej przerwie, gdyż po igrzyskach olimpijskich w Tokio zdecydowała się na przerwę macierzyńską. Pierwszy występ wypadł nadzwyczaj okazale.

Krakowianka zaczęła zmagania w turnieju głównym - z udziałem 64 najlepszych - od wygranej z wiceliderką światowego rankingu i dwukrotną brązową medalistką mistrzostw globu Vivian Man Wai Kong z Hongkongu 15:9. Później pokonała kolejno Turczynkę Aleynę Erturk 15:10, Estonkę Irinę Embrich 15:12, a w ćwierćfinale okazała się o jedno trafienie (15:14) lepsza od mistrzyni olimpijskiej z Tokio, Chinki Yiwen Sun.

W półfinale Polka uległa Pauline Brunner 11:15. Sklasyfikowana na 46. na liście światowej szpadzistek Szwajcarka w ćwierćfinale wyeliminowała natomiast Knapik-Miazgę, wygrywając 15:8.

Jarecka po raz trzeci w karierze zakończyła pucharowe zmagania w czołowej trójce. W 2019 roku była trzecia w Barcelonie, a rok później triumfowała w Hawanie.

Na 41. miejscu rywalizację zakończyła Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice), a 57. była Kinga Zgryźniak (RMKS Rybnik). Pozostałe Biało-Czerwone odpadły w eliminacjach.

Michał Siess piętnasty na otwarcie zmagań florecistów

Michał Siess (AZS AWFiS Gdańsk) w 1/16 finału pokonał wicemistrza globu Amerykanina Nicka Itkina 15:12, ale w walce o ćwierćfinał uległ mistrzowi Europy sprzed 12 lat Włochowi Giorgio Avoli 11:15.

Andrzej Rządkowski został sklasyfikowany na 27. pozycji, a z turniejem pożegnał się po porażce z późniejszym finalistą Ka Long Cheungiem z Hongkongu 9:15. Jan Jurkiewicz (Toruńska Akademia Floretu) zajął 31. miejsce, a przegrał z innym reprezentantem tego kraju Chun Yin Ryan Choiem 11:15.

Czwarty z Biało-Czerwonych - Adrian Wojtkowiak (AZS AWF Poznań) - uplasował się na 50. pozycji.

W finale Massialas, wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro (2016), wygrał z Cheungiem 15:12. Amerykanin po raz dziewiąty triumfował w zawodach PŚ.

W niedzielę odbędą się zmagania drużynowe.(PAP)