Analiza. Rynek fuzji i przejęć w 2010 r. w Polsce

Oprac. Edh
Przykąłdem fuzji jest przejmowanie kolejnych banków przez Getin, który wchłonął Noble Ban.
Przykąłdem fuzji jest przejmowanie kolejnych banków przez Getin, który wchłonął Noble Ban.
W minionym roku sytuacja na polskim rynku M&A była wyjątkowa nie tylko na tle regionu CEE, ale też w skali całej Europy.

Według szacunków ekspertów Obszaru Rynków Kapitałowych Banku Zachodniego WBK wolumen transakcji wzrósł w naszym kraju trzy i półkrotnie i wyniósł na koniec roku ok. 11 mld EUR.

Wobec niespełna 3 mld EUR w 2009 r. oznacza ponad trzy i półkrotnie większy wolumen transakcji niż w ubiegłym roku.

Ilość transakcji wzrosła o ok. 70%.

Dla porównania, w całym obszarze CEE wartość transakcji spadła w 2010 roku o ok. 10%, natomiast ich liczba wzrosła o około 15% (dla porównania w 2009 r. zawarto nieco ponad 300 transakcji o łącznej wartości około 16 mld EUR).

Aktywnością wykazywały się jak zawsze firmy zagraniczne, ale wiele bardzo ciekawych transakcji przeprowadziły także spółki polskie.

W 2010 roku na Polskę przypadło ok. 3/4 wartości oraz 1/3 liczby wszystkich transakcji, które miały miejsce w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

To, że tak dobrze wypadamy na tle innych krajów częściowo wynika z pokryzysowej stagnacji w Europie Zachodniej.

Wiele firm zagranicznych w 2010 r. miało nadal inne priorytety niż ekspansja przez M&A.

U nas z kolei spowolnienie było stosunkowo nieduże i to oznaczało dwie rzeczy. Po pierwsze, na zakupy mogło pozwolić sobie sporo rodzimych firm.

Po drugie, firmy zagraniczne przekonały się, że nasz rynek jest odporny i obecność w Polsce to dobra długoterminowa inwestycja, szczególnie jeśli chce się zaistnieć w całym regionie CEE. Doszły do wniosku, że to najlepszy moment na inwestycje – mówi Rafał Skowroński, dyrektor departamentu doradztwa Obszaru Rynków Kapitałowych Banku Zachodniego WBK.

Według ekspertów z ORK BZ WBK takiego roku w polskich fuzjach i przejęciach jeszcze nie było.

Najwięcej ciekawych przejęć i fuzji miało miejsce w branżach:

  • energetycznej,
  • chemicznej,
  • budowlanej,
  • medialnej
  •  IT
  • dystrybucji i handlu.

Interesująco wyglądał też rynek instytucji finansowych .

- Przewiduję, że duża aktywność zarówno rodzimych jak i zagranicznych spółek na rynku M&A w Polsce w 2010 r., będzie mieć swoją kontynuację i w 2011 r. Na pewno czeka nas bardzo ciekawy czas, choćby dlatego, że będą finalizowane transakcje, które ze względu na swoją złożoność, nie zostały zamknięte do grudnia 2010 r. – kontynuuje Rafał Skowroński.

Chodzi przede wszystkim o duże prywatyzacje, głównie w energetyce. Tutaj czołową transakcją będzie przejęcie Energi przez PGE.

Po finalizacji transakcji do PGE będzie należało ponad 40 proc. rynku wytwarzania energii elektrycznej w Polsce, dodatkowo spółka będzie miała ponad 40 proc. udziału w sektorze dystrybucji energii elektrycznej.

Jeśli ostatecznie transakcja warta 7,5 mld zł stanie się faktem, będzie ona prawdopodobnie jednym z największych przejęć w 2011 r.

W kontekście rosnącego popytu na węgiel będziemy obserwować aktywność M&A w krajach, gdzie istnieje przemysł wydobywczy. Tak jest w Polsce.

Nasze spółki będą prawdopodobnie w 2011 roku zmieniać strukturę własnościową. Mowa tu m.in. o Jastrzębskiej Spółce Węglowej i KHW. Bardziej prawdopodobne wydają się w tych przypadkach jednak transakcje giełdowe.

Niewykluczone też, że kolejne próby ekspansji na polskim rynku podejmie NWR, co może pozytywnie zbiec się z planami prywatyzacyjnymi Skarbu Państwa.

Uwagę będzie przyciągać na pewno sektor chemiczny, przede wszystkim za sprawą Zakładów Azotowych Puławy, które zgłosiły chęć inwestycji m.in. w Gdańskich Zakładach Nawozów Fosforowych S.A.

Jeśli chodzi o pozostałe ciekawe wydarzenia w fuzjach i przejęciach w 2011 r., to na pewno emocjonujące będą poszukiwania inwestora branżowego dla LOTu.

Z wieloma ciekawymi transakcjami możemy mieć do czynienia na rynku usług finansowych, jako że ten rynek jest w fazie przeobrażenia i budowania nowego układu sił.

Interesująca będzie dalsza ekspansja Getin, który ostatnio kupił Allianz Bank.

Na fali konsolidacji, która rozpoczęła się minionym roku, miejsce będzie mieć też pewnie kilka drobniejszych przejęć w turystyce, np. przejęcie Bee&Free przez Rainbow Tours.

Wszystko wskazuje na to, że 2011 rok będzie podobny do kończącego się pod względem aktywności rynku M&A w Polsce, choć już pewnie z mniejszymi różnicami w stosunku do innych krajów z naszej części Europy.

Jeśli chodzi o branże, nadal dominować będą te, które przykuwały uwagę w mijających dwunastu miesiącach – przewiduje Rafał Skowroński z Obszaru Rynków Kapitałowych BZ WBK.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska