Ani węgla, ani pieniędzy. Mieszkaniec powiatu kluczborskiego padł ofiarą oszustwa

Milena Zatylna
Milena Zatylna
KPP w Kluczborku
Mieszkaniec powiatu kluczborskiego zamówił węgiel przez internet. Za towar zapłacił z góry. Niestety, okazało się, że padł ofiarą oszustwa.

- Oszuści w swoich działaniach posuwają się do coraz to nowych metod. Teraz oszukują "na węgiel", który jest drogi i deficytowy. Konsumenci czekają w długich kolejkach na zakup węgla i poszukują nowych źródeł jego zakupu - mówi aspirant sztabowy Dawid Gierczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku.

Ale często bywają one ryzykowne. Przekonał się o tym mieszkaniec powiatu kluczborskiego, który w ubiegłym tygodniu poprzez stronę sprzedażową w internecie kupił tonę węgla za 3 tysiące złotych.

- Towar miał być dostarczony w ciągu pięciu dni. Po dwóch dniach mężczyzna chciał się skontaktować z dostawcą, aby uzgodnić termin odbioru. Niestety, strona już nie była aktywna, a sprzedawca "ze Śląska" nie odbierał telefonu i nie odpowiadał na liczne wiadomości tekstowe, pisane do niego przez klienta - informuje asp. sztab. Dawid Gierczyk.

Oszustw "na węgiel" jest coraz więcej, dlatego policja radzi, jak kupić go bezpiecznie i ustrzec się przed oszustami:

  • Korzystajmy ze sprawdzonych portali sprzedażowych.
  • Nie warto wierzyć w każde ogłoszenie zamieszczane w popularnych serwisach internetowych. Część z nich jest tworzona przez oszustów, chcących w szybki sposób wzbogacić się naszym kosztem.
  • Należy dokładnie sprawdzić ofertę i wiarygodność firmy, przeczytać opinie, sprawdzić oficjalną stronę internetową, skontaktować się z pracownikiem.
  • Oszuści tworzą kopie stron internetowych firm zajmujących się sprzedażą opału. Należy dokładnie przeczytać adres strony, ponieważ bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona czy niepełna nazwa firmy. Najlepiej samodzielnie wpisać adres w oknie przeglądarki, ponieważ w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające firmy.
  • Najlepiej korzystać z opcji zapłaty przy odbiorze, a jeśli dostępna jest tylko opłata online, należy zwrócić uwagę, czy połączenie internetowe do bankowości mobilnej jest bezpieczne.
  • Nie należy odpowiadać również na tzw. super oferty przesyłane SMS-em lub e-mailem. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy znajdujących się w takich wiadomościach linków, nie pobierajmy też załączników.
  • Uważajmy też na tzw. okazje i promocje w mediach społecznościowych, które mogą się okazać kolejnym chwytem oszustów.
od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska