Aplikacja mObywatel ma nowe funkcje. Niedługo bez tej aplikcji nic nie załatwisz. Coraz więcej spraw urzędowych można załatwić w Internecie

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Coraz więcej spraw urzędowych obywatele Polski mogą załatwić za pośrednictwem Internetu, bez wychodzenia z domu.
Coraz więcej spraw urzędowych obywatele Polski mogą załatwić za pośrednictwem Internetu, bez wychodzenia z domu. Archiwum
Coraz więcej spraw urzędowych obywatele Polski mogą załatwić za pośrednictwem Internetu, bez wychodzenia z domu. Coraz więcej oficjalnych informacji możemy też uzyskać z urzędowych internetowych źródeł. Kto jeszcze tego nie zrobił, powinien w telefonie zainstalować aplikację mObywatel.

Katalog usług elektronicznej administracji ciągle się powiększa, ale też przybywa czynności urzędowych, które załatwiamy wyłącznie cyfrowo, bez posługiwania się papierami. W Internecie możemy już przykładowo sprawdzić zapisy ksiąg wieczystych, zobaczyć kto w okolicy dostał pozwolenie budowlane.

W popularnej aplikacji mObywatel 2.0, którą pobrało już 16 milionów osób, znajduje się już cyfrowy dowód osobisty oraz kilka rodzajów legitymacji, uprawniających do różnego rodzaju ulg i zwolnień.

Aplikacja mObywatel pozwala także szybko sprawdzić jakość powietrza w wybranym miejscu czy zrealizować receptę od lekarza. Kierowcy mogą tu też sprawdzić swoje konto punktów karnych.

Co jeszcze nowego szykują nam władze w cyfrowej administracji?

Migruje książka obiektu budowlanego

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego od 1 stycznia tego roku wprowadził obowiązek prowadzenia książek obiektu budowlanego wyłącznie w formie cyfrowej. Takie książki musi posiadać każdy budynek wielorodzinny czy użyteczności publiczne. Notuje się w nich między innymi wykonywane przeglądy techniczne czy remonty.

Książkę obiektu budowlanego zakłada właściciel lub zarządca nieruchomości w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Bezpłatna aplikacja Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego (c-KOB) funkcjonuje od stycznia 2023, ale dotychczas była dobrowolna. Skorzystali z niej dotychczas administratorzy ponad 4 tysięcy nowych obiektów. Od 1 stycznia tego roku nowe książki są zakładane wyłącznie cyfrowo. Poza tym wszystkie stare książki obiektów należy przenieść do cyfrowej aplikacji do końca roku 2026.

C-KOB w wersji na komputer jest dostępna na portalu e-budownictwo.gunb.gov.pl. Aplikacja mobilna jest do pobrania ze sklepu Play i Apple Store.

Co nowego w mObywatelu?

40 gmin z całej Polski umożliwiło dotychczas płacenie lokalnych podatków za pomocą aplikacji MObywatel. Jak zapowiada wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka, prowadzone są prace aby podobnie umożliwić cyfrowe regulowanie należności wobec państwa i rozszerzyć tę możliwość na kolejne samorządy.

Przygotowywany jest kolejny moduł o roboczej nazwie „stłuczka”. W przypadku różnych zdarzeń drogowych, w których nie ma osób poszkodowanych a ich przebieg i sprawstwo nie budzi kontrowersji, możliwe będzie wypełnienie w Internecie protokołu ze zdarzenia drogowego, przekazywanego dalej firmom ubezpieczeniowym.

Przygotowywany jest moduł „moja firma”, zawierający informacje o prowadzonej działalności gospodarczej.

Elektroniczna legitymacja Honorowego Dawcy Krwi – to kolejny dokument, który ma być udostępniony w aplikacji mObywatel. To przygotowania są bardziej skomplikowane, bowiem najpierw musi powstać spójna baza danych o wszystkich honorowych dawcach krwi i szpiku.

Co nas czeka nieco później?

Nowy rząd chce kontynuować prace nad systemem elektronicznych doręczeń urzędowych pism i zawiadomień na skrzynki mailowe obywateli. Na razie nie poinformowano szczegółowych rozwiązaniach.

Coraz bardziej cyfryzuje się także polska służba zdrowia. Przychodnie POZ oraz wszystkie szpitale są zobligowane do zdygitalizowania wszystkich zasobów danych o pacjentach.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska