Archiwum opolskie pokazuje historia regionu i kraju w rodzinnych pamiątkach ukrytą

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
11 listopada kończy się II edycja projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. W środę z okazji Dnia Archiwisty Archiwum Państwowe w Opolu pokaże wystawę prezentujące pamiątki przekazane przez osoby prywatne.

Niektóre ciekawe dokumenty i eksponaty spośród 21 zbiorów z archiwów domowych pokazała reporterowi nto Barbara Sypko, kierownik Oddziału Gromadzenia i Opracowania.

- Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy nam rodzinne skarby ofiarowali – podkreśla. - Są one często bardzo cenne. A tutaj stają się czymś więcej niż tylko rodzinną pamiątką. Stają się źródłem do historii naszego regionu.

Na dowód pani Barbara pokazuje dokumenty z archiwum domowego pani Heleny Lasończyk, długoletniej pracownicy AP w Opolu. - Są tu m.in. pamiątki po jej ojcu, Janie, który pochodził spod Strzelec Opolskich, walczył w III powstaniu śląskim, a potem był przodownikiem Straży Granicznej. Ponieważ był prześladowany przez Niemców, uciekł na polską część Śląska. W 1939 roku dostał się do obozu w Rumunii. Walczył także w II Korpusie Polskim pod Monte Cassino i przez Anglię wrócił do Polski. Zamieszkał w Rozmierce.

Niezwykle ciekawe zdjęcia i zapiski przekazali do AP w Opolu pracownicy DPS w Klisinie. Dotyczą osoby, która tam przebywała przez lata i zakończyła życie, pani Anahid Keuprulian. - Urodzona na Kresach była córką Ormianina i Polki. Matka Bronisława Wójcik – Keuprulian była muzykologiem. Ojciec, Garabed Keuprulian inżynierem Politechniki Lwowskiej i lektorem języka ormiańskiego.
Niestety, pani Anahid bardzo wcześnie straciła rodziców. W 1945 z ciocią Jadwigą przyjechała do Prudnika.

W środę AP w Opolu pokaże wystawę „Dotyk pamięci. Miłość ojczyzny wyrażona troską o dokumenty z przeszłości” (otwarcie o 11.00). O 12.00 planowana jest prelekcja „Zbiory, kolekcje i spuścizny w AP w Opolu i ich znaczenie w historii regionu”. Od 10.00 do 16.00 w archiwum czynny będzie punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych tworzeniem archiwów rodzinnych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska