Automobilizm. Świetna jazda Gracjana Greli w 2 Rajdzie Opolskim

Gracjan Grela i Marta Momot ścigają się Hondą Civic.
Gracjan Grela i Marta Momot ścigają się Hondą Civic. Klubowe
Dwie nasze załogi stanęły na starcie szóstej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, którą rozegrano w okolicach Opola.

Na starcie stanęły załogi: Gracjan Grela i Marta Momot (Honda Civic) oraz Arkadiusz Lechoszest - Paweł Drahan (Peugeot 208 R2), które rywalizowały z powodzeniem w popularnym cyklu "Kierowca Roku". Niestety załoga Andrzej Badora - Maciej Krzysik (Mitsubishi Lancer Evo X) wycofała się z powodów technicznych.

Uczestnicy mieli do przejechania dwa odcinki specjalne o długości 7 km każdy i pokonywali je trzykrotnie będą pokonywane trzykrotnie. Najpierw trasę Osowiec – Turawa - Kotórz Wielki – Turawa, następnie Wojszyn - Budkowice Stare – Dębinie. Od początku świetnie jechał Grela. Grela z Momot wrócili do wspólnego ścigania po dłuższej przerwie, a na dodatek w pożyczonym aucie, gdyż ich doznało poważnej usterki. Ostatni raz startowali w tamtym roku w Rajdzie Barbórka Cieszyńska, gdzie uzyskiwali czasy między drugim a piątym miejscem w generalce. Forma jednak jest, jak się okazało.

Załoga Automobilklubu Opolskiego na pierwszej próbie była piąta ze startą siedmiu sekund do najlepszego kierowcy, a na drugiej próbie "wykręciła" trzeci wynik (6,1 sekundy starty). Na kolejnych Grela był nieco dalej, ale utrzymywał się w czołówce rajdu, a finałową pętlę rozpoczął jako czwarty (strata 7,5 sek). Ostatecznie opolska załoga wywalczyła 2. miejsce w klasie RO 2 oraz znakomitą 6. lokatę w klasyfikacji generalnej. Wygrali ją prowadzący po czterech wcześniejszych rundach Tomasz Sztwiertnia z Krzysztofem Pietruszką (Automobilklub Cieszyński).

Za Sztwiertnią uplasował się Kamil Bolek (Renault Clio) ze stratą 7. sekund, a trzeci był Konrad Strzeżysz w Hondzie Civic (+8,8 sek). Czwarty czas łączny uzyskał Tomasz Zbroja (Renault Clio) - strata 15,9 sek, piąty Mariusz Preś (+18,1sek; BMW E30), a Grela i Momot byli wolniejsi od triumfatora o pół minuty. Druga załoga Automobilklubu Opolskiego Lechoszest - Drahan zajęła 2. lokatę w klasie gość RO R, w której ścigały się dwa auta. Lechszest trasę pokonał w czasie 28:13,6 min, a Grela przejechał ją 20 sekund szybciej.