Bądź świadom własnej wartości

Tomasz Gdula tgdula@nto.pl 077 48 49 528
Predyspozycje do wykonywania określonej profesji nie kończą się na ukończonych szkołach. Można powiedzieć, że przeciwnie: To dopiero początek. (fot. sxc)
Predyspozycje do wykonywania określonej profesji nie kończą się na ukończonych szkołach. Można powiedzieć, że przeciwnie: To dopiero początek. (fot. sxc)
Udostępnij:
Nie każdy łatwo nawiązuje kontakty i jest odporny na stres. Na szczęście tych cech można się nauczyć. Warto podjąć taki trud.

Predyspozycje do wykonywania określonej profesji nie kończą się na ukończonych szkołach. Można powiedzieć, że przeciwnie: To dopiero początek. Żeby osiągnąć zawodowy sukces trzeba bowiem posiadać także cały wachlarz tzw. kwalifikacji miękkich.

Zobacz: Dobry szef, czyli jaki?

Predyspozycje formalne, związane z wykształceniem i nabytym doświadczeniem są kluczowe przy ubieganiu się o wymarzoną posadę. Gdy już osiągniemy upragniony cel, zazwyczaj staramy się ugruntować swoją pozycję w firmie. Tu jednak nie wszystko zależy od wiedzy i praktycznych umiejętności. Tzw. kwalifikacje twarde są niezbędne, lecz ich wpływ na nasze zawodowe sukcesy zależy od tego, jak prezentują się nasze predyspozycje miękkie. Bez nich ani rusz w świecie kariery.

Podstawową kwestią jest wyzbycie się kompleksów, czyli świadomość własnej wartości. Osoba bez niej może zapomnieć o zawodowych triumfach. Odwrotnie: Wiara w siebie i swoje możliwości jest katapultą kariery, niejednokrotnie mogącą przyćmić brak wiedzy teoretycznej, wymaganej przez pracodawcę do wykonywania powierzonych nam obowiązków.

Zobacz: Najlepsi decydują się na start za granicą

Słowem, od pierwszej chwili w firmie, związanych zazwyczaj  z rozmową kwalifikacyjną, liczy się nie tylko wykształcenie, ale także umiejętności interpersonalne, wpływające na to, jak postrzegają nas współpracownicy i określające nasze możliwości.

Stanowczość, zdolność przekonywania do swoich racji oraz umiejętność współpracy w ludźmi to cechy, które - podobnie jak inteligencja emocjonalna - zależą od charakteru każdego z nas. Techniki nowoczesnego treningu psychologicznego pomagają jednak skutecznie przekształcić przysłowiowe szare myszki w salonowe lwy. Wymaga to tylko otwarcia umysłu i nabycia wiary we własne możliwości.

W bieżącym i przyszłym roku za pieniądze z Unii Europejskiej odbędzie się wiele szkoleń, kształtujących tzw. umiejętności miękkie. Warto z nich skorzystać. Informacje na temat planowanych kursów można znaleźć na stronach internetowych urzędów pracy, będziemy je także publikować w poniedziałkowych wydaniach nto.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie