Bauhaus ma już sto lat. W Opolu odbyła się z tej okazji konferencja

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Opolski Urząd Wojewódzki jest sztandarowym przykładem Bauhausu nie tylko w Opolu, ale na Górnym Śląsku.
Opolski Urząd Wojewódzki jest sztandarowym przykładem Bauhausu nie tylko w Opolu, ale na Górnym Śląsku. Archiwum
Zaprosił na nią publiczność do Studenckiego Centrum Kultury Związek Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce (VdG).

- W każdym roku obchodzi się wiele jubileuszy i uroczystości - mówi Monika Wittek, specjalistka ds. kultury w VdG. - W 2019 roku obchodzimy sto lat Bauhausu. A skoro obiekty należące do tego kierunku architektonicznego, jednego z prądów w obrębie niemieckiego modernizmu, znajdują się także w Opolu, postanowiliśmy z nim mieszkańców, w tym członków mniejszości, zapoznać.

Opolskie przykłady Bauhausu przybliżył nestor architektów w regionie Andrzej Hamada.

- Gmach Urzędu Wojewódzkiego to jest nie tylko w Opolu, ale i na Górnym Śląsku numer jeden, gdy idzie o architekturę modernizmu, w tym Bauhausu. Zbudowano go w latach 30. Postanowiono wtedy postawić nowy gmach rejencji na miejscu zamku, czyli historycznej siedziby władzy. Ogłoszono ogólnoniemiecki konkurs. Wygrał niepozorny architekt z Piły. Inni startujący w konkursie – zauroczeni Wieżą Piastowską – próbowali naśladować dawną budowlę zamkową. Te pomysły przepadły. Jury wybrało projekt supernowoczesny Friedricha Lehmanna.

- Ma on wszystkie cechy modernizmu – dodaje pan Hamada: Bryla jest prosta. Moderniści próbowali ją połączyć z inną bryłą – Wieżą Piastowską, którą zamierzali pozbawić hełmu, sprowadzając ją do walca. W tym budynku znajdujemy także duże poziome powierzchnie oszklone, elementy żelbetonu, a elewacja zewnętrzna została wykończona płytkami ceramicznymi. Nie wymaga tynkowania. Ten budynek był i pozostaje nowoczesny.

Opolski Urząd Wojewódzki nie jest jedynym przykładem Bauhausu w mieście. Andrzej Hamada przypomina, że ten kierunek reprezentują także dwie szkoły przy ul. Kościuszki, budynki mieszkalne na rogu ul. Książąt Opolskich i na ul. Ozimskiej oraz wille na Pasiece. Najbardziej znaną jest budynek Konsulatu Niemiec.

Profesor Michael Fleischer z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego mówił podczas konferencji o poetyce Bauhausu.

- To nie był styl ani moda. To był sposób na życie – mówi. - Twórcy Bauhausu chcieli zmienić świat za pomocą designu. Zakładali koła, próbowali kształcić młodych ludzi, zmieniać otoczenie – projektować nie tylko nowe budynki, ale i nowe meble. Mówili, że forma podąża za funkcją. Jak ciekawie wymyślimy funkcję, to forma sama wyjdzie i będzie ładna. Proponowali więc, by budowy domu nie zaczynać od bryły, a potem dzielić ją na mieszkania. Zaczynali od mieszkania, od tego, jaki chcemy mieć pokój dla dorosłych i dla dziecka, a jaką kuchnię i łazienkę. Byli zwolennikami prostoty w architekturze. Bauhaus może się podobać albo nie. Obojętnym nie zostawia nikogo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska