Opole na tych starych zdjęciach wygląda jak z filmu. To było całkiem inne miasto

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Opole, Wyspa Pasieka i most z ul. Piastowską, 1918-1944.
Opole, Wyspa Pasieka i most z ul. Piastowską, 1918-1944. NAC
Niemcy pozostawili nam w spadku tysiące fotografii przedwojennego Oppeln. Takich zdjęć jest w sumie ponad 28 tysięcy. Ta imponująca liczba to i tak tylko niewielka część archiwum, którego dużą część przepadło podczas wojny. Zobaczcie w naszej galerii te niezwykłe zdjęcia Opola.

- Na archiwalnych fotografiach z zasobu NAC zobaczycie Stolicę Polskiej Piosenki na długo przed tym, nim zabrzmiały pierwsze festiwalowe koncerty - piszą archiwiści z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Do 1945 roku Opole było niemieckim miastem Oppeln. Niemcy pozostawili nam w spadku tysiące fotografii. Jest ich w sumie ponad 28 tysięcy. Ta imponująca liczba to i tak tylko niewielka część archiwum, którego dużą część przepadło podczas wojny.

Zdjęcia wykonane w przedwojennej rejencji opolskiej kilka lat temu zaczęto digitalizować, czyli przekształcać do postaci cyfrowej.

- Zbiór unikatowych fotografii pozostał po Krajowym Urzędzie Dokumentacji Fotograficznej - Górny Śląsk, który funkcjonował m.in. w Opolu (Landesbildstelle Oberschlesien in Oppeln - red.) - mówił kilka lat temu dr Henryk Niestrój, zastępca dyrektora w Narodowym Archiwum Cyfrowym.

- Czy poznajecie Opole uwiecznione w zbiorach Krajowego Urzędu Dokumentacji Fotograficznej - Górny Śląsk? - pytają archiwiści z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Zobaczcie w naszej galerii te niesamowite archiwalne zdjęcia Opola.

Jedną z zachowanych fotografii jest budynek, w którym obecnie mieści się Radio Opole. Dzięki zachowanym fotografiom możemy zobaczyć, że nad wejściami były kiedyś kamienne głowy, po których nie został już ślad.

Archiwum zachowanych zdjęć liczy dokładnie 28 335 fotografii i składa się z czarno-białych negatywów szklanych o formatach 90×120 mm, 160×165 mm, 185×240 mm oraz na błonie o formacie 60×60 mm, 60×90 mm, 90×120 mm, czarno-białych diapozytywów szklanych o formacie 60×100 mm, kolorowych i czarno-białych diapozytywów o formacie 36×24 mm.

Najstarsza fotografia - z 1912 roku - przedstawia siedzibę Klubu Wioślarskiego w Opolu.

Były dyrektor niemieckiego ośrodka fotograficznego szacował, że tylko w Opolu przechowywano aż 100 tysięcy fotografii.

Pierwszym i jednocześnie ostatnim dyrektorem w Krajowym Urzędzie Dokumentacji Audiowizualnej Górnego Śląska w Opolu był Hermann Aschmann.

Archiwum zaczynało skromnie, od trzech małych pomieszczeń w podziemiach Zamku Piastowskiego (został wyburzony przed wojną, na jego miejscu stoi obecnie Opolski Urząd Wojewódzki). Potem został przeniesiony do budynku rejencji opolskiej na obecnym placu Wolności.

Wówczas w Krajowym Urzędzie Dokumentacji Audiowizualnej Górnego Śląska w Opolu pracowało 28 osób, które nie zajmowały się wyłącznie wykonywaniem zdjęć. Ich zadaniem było także ich opracowywanie oraz udostępnianie.

Opolskie sklepy w PRL. Na zdjęciu: "Delikatesy" w Kluczborku

Opolskie sklepy w czasach PRL. Pamiętacie te kolejki? Nie by...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska